Dla radnych

Wójt przedłuża umowę użyczenia

fot. Pixabay

Zawieranie umów użyczenia należy do czynności zwykłego zarządu, a tym samym stanowi czynność prawną leżącą w wyłącznej gestii organu wykonawczego gminy. Podjęcie w tym przedmiocie uchwały przez radę stanowi naruszenie prawa.

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy użyczenia, na 3 lata, budynku świetlicy wiejskiej. Jako podstawę prawną wskazała art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2024 r. poz. 1465, ze zm.; dalej: usg).

Zgodnie z przywołanym przepisem, do wyłącznej właściwości rady należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony. Uchwała rady jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość. Do czasu określenia tych zasad wójt może dokonywać zawartych w przepisie czynności wyłącznie za zgodą rady.

Art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a usg zawiera upoważnienie ustawowe określające materię, którą pozostawiono szczegółowemu uregulowaniu w drodze uchwały rady gminy. Z jego treści wynika, że rada jest upoważniona tylko do wyrażenia zgody na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, takie jak: nabywanie, zbywanie i obciążanie nieruchomości oraz ich wydzierżawianie lub wynajmowanie. Natomiast przywołany przepis nie jest podstawą do wyrażenia przez radę zgody na użyczenie, jak również nie upoważnia do objęcia zakresem zasad, o których w nich mowa, kwestii użyczenia.

Skoro zatem zawarcie umowy użyczenia nie zostało wskazane w art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a usg, to należy uznać, że przedmiot uchwały nie mieści się w ramach kompetencji ustawowej rady. W ocenie organu nadzoru zawieranie umów użyczenia należy do czynności zwykłego zarządu, a tym samym stanowi czynność prawną leżącą w wyłącznej gestii organu wykonawczego gminy, czyli wójta.

Mając powyższe na uwadze organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały w całości.

 

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody świętokrzyskiego z 20 lutego 2025 r., nr PNK.I.4131.27.2025

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane