W samorządach

Włower – a co to takiego?

Brzmi tajemniczo, ale to po prostu kompilacja słów „Włocławek” i „rower”. Tak właśnie nazwany został system rowerów miejskich uruchomiony w czerwcu tego roku dzięki współpracy miasta z konsorcjum Orange Polska i Roovee. Na ramach i przednich widelcach włocławskich jednośladów znalazły się charakterystyczne motywy kwiatowe znane dotychczas przede wszystkim z włocławskiego fajansu.

  PARTNER POLSKIEGO SAMORZĄDU

Samochodów w miastach przybywa. Nawet jeśli nie rośnie liczba mieszkańców, co wynika często, jak w przypadku Włocławka, z procesu suburbanizacji, czyli wyprowadzania się części mieszkańców do okolicznych gmin wiejskich, to przecież nadal jeździmy do miasta na zakupy i do pracy. A to oznacza korki. Jak z nimi walczyć?

Jednym ze skutecznych sposobów, sprawdzonym w wielu krajach i miastach w Europie, jest propagowanie transportu rowerowego, w tym łatwo dostępnych wypożyczalni rowerów miejskich. I właśnie taki system działa od czerwca tego roku we Włocławku. Uruchomione przez Orange wraz z Roovee – polskim producentem rowerów miejskich – Włowery pozwoliły miastu podjąć walkę z korkami i smogiem, popularyzując jednocześnie ekologię i zdrowy tryb życia.

Włocławek ma ponad 100 tys. mieszkańców. Nakłonienie choćby tylko części z nich do przesiadki na zdrowy i bezpieczny dla środowiska środek transportu byłoby sprawą niebagatelną. W dobie chorób związanych z otyłością i siedzącym trybem życia nawet kilkunastominutowa codzienna przejażdżka na dwóch kółkach może mieć ogromne znaczenie.

Włocławski Rower Miejski zadebiutował pilotażowo w 2019 roku. Wtedy w mieście pojawiły się pierwsze stacje bazowe i 50 rowerów. Zastosowany system Smart Bike to rozwiązanie techniczne nowej generacji. Każdy rower wyposażony jest w moduł GSM i GPS. Oprócz fizycznych stacji bazowych są także wirtualne, co pozwala na wypożyczenia i zwroty w dowolnym miejscu zgodnym z regulaminem. Całości dopełnia intuicyjna aplikacja mobilna, strona internetowa i platforma informatyczna, która komunikuje się z każdym rowerem, dzięki czemu możliwe jest skuteczne zarządzanie i nadzór.

Korzystanie z Włowerów jest banalnie proste. Wystarczy pobrać aplikację mobilną Roovee, założyć konto i wpłacić niewielką kwotę startową. Potem już tylko skanujemy kod QR z kierownicy lub blokady nad tylnym kołem roweru i możemy jechać. System jest bardzo przejrzysty i prosty dla każdego użytkownika, ale w razie potrzeby dostępna jest też pomoc techniczna po polsku i angielsku.

Więcej informacji na temat zasad wypożyczania rowerów i działania systemu można znaleźć na stronie

https://www.wlower.bike.

 

Zainteresowało Cię Smart City?
Napisz: iot@orange.com
Skontaktujemy się z Tobą.

 

Włocławek to historyczna stolica Kujaw i jedno z największych miast w województwie kujawsko-pomorskim. Znany jest w świecie przede wszystkim z produkowanych tu od XIX wieku naczyń fajansowych z charakterystycznymi wzorami kwiatowymi. Leży nad Wisłą, pomiędzy Toruniem a Płockiem. Poza parkami miejskimi na terenie Włocławka znajduje się Rezerwat przyrody Kulin i dwa obszary Natura 2000, a w bezpośrednim sąsiedztwie – Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy i uzdrowisko Wieniec-Zdrój. Jest więc dokąd wybrać się na wycieczkę rowerową. W mieście jest już 59 km ścieżek rowerowych i cały czas ich przybywa. A na prawdziwych zapaleńców kolarstwa czeka coroczny Mazovia MTB Marathon.

 

dr Marek Wojtkowski
prezydent Włocławka

Włower obejmuje dziś swoim zasięgiem cały Włocławek. Na system składa się 220 jednośladów, w tym 20 z fotelikami dziecięcymi. Mieszkańcy mogą je wypożyczać i oddawać na 35 stacjach rowerowych, w tym 15 wirtualnych. To właśnie dzięki tym ostatnim rower miejski można zostawić tak naprawdę prawie wszędzie. Technologia, którą zapewniają nam Orange i Roovee, znacznie upraszcza wypożyczanie i zwrot Włowerów i umożliwia mieszkańcom w zasadzie nieograniczoną mobilność. I to się sprawdza. Tylko w czerwcu 2020 przejechaliśmy już wspólnie ponad 100 tys. km!