Głos Gmin Wiejskich W samorządach

Wieś idzie w stronę „smart”

Obok smart cities są już smart villages - inteligentne wsie. O polskich przykładach mówi wydana właśnie książka „Koncepcja smart villages. Przykłady z Polski” autorstwa pracowników Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk - Sławomira Kalinowskiego, Łukasza Komorowskiego i Anny Rosy. Do pobrania bezpłatnie.

Jak mieszkańcy wsi rozumieją pojęcie smart villages? Jakie mechanizmy działają na demarginalizację obszarów wiejskich? Czy istnieją różnice w rozumieniu koncepcji smart villages przez różne grupy mieszkańców wsi? W jaki sposób zaprogramować wsparcie smart villages w kolejnych latach? Odpowiedzi na te pytania, zawarte w książce, są efektem badań terenowych w dziesięciu gminach, z których pochodzą laureaci i uczestnicy konkursu „Moja smart wieś” zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN przy współudziale Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

„Publikację kierujemy do osób pochodzących z różnych środowisk, które szukają informacji na temat idei smart villages – przedstawicieli środowisk samorządu terytorialnego, pracowników samorządowych czy liderów lokalnych, którzy są „motorem napędowym” potrafiącym rozruszać społeczność lokalną. Książka może być również przydatna mieszkańcom wsi, bo to od nich zależy, jak będzie się na niej żyło. Tematyka poruszana w książce wpisuje się w aktualnie trwającą dyskusję na temat smart villages, tym bardziej że w nowym okresie programowania unijnego przewiduje się środki dofinansowania dla obszarów wiejskich w ramach programu Smart Villages do roku 2027” - czytamy we wstępie. I dalej: „Zależało nam na pokazaniu różnych inicjatyw oraz smart rozwiązań i spopularyzowaniu wybranych w tym zakresie praktyk. Czytelnik znajdzie w książce sugestie i pomysły, które może modyfikować czy udoskonalać, ale przede wszystkim – dostosowywać do potrzeb własnych i społeczności lokalnej. Liczymy, że będzie to inspiracja dla osób mających jeszcze wątpliwości, czy w ogóle warto rozpoczynać tego typu inicjatywy.”

Pełna wersja książki dostępna jest TUTAJ i TUTAJ


Fot. Pixabay 

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane