W samorządach

Wielkie inwestycje na lotnisku w Babimoście

Sławomir Bukowski

06.02.2013

Lotnisko pasażerskie w Babimoście pod Zieloną Górą otrzyma w tym roku system ILS, pozwalający samolotom lądować we mgle.

ILS zainstaluje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Wykonawca prac zobowiązał się w umowie, że system będzie gotowy w ciągu dziewięciu miesięcy. Ale to nie koniec inwestycji w porcie lotniczym.

 

– W tym roku na inwestycje w Babimoście chcielibyśmy przeznaczyć prawie 12 mln zł. Zadania, które tu realizujemy, są istotne dla wzrostu bezpieczeństwa. Przedsięwzięcia prowadzone będą przez kilku beneficjentów. Oczywiście największym jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Wszystkie nasze zadania dofinansowane są w 85 proc. z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – powiedział wicemarszałek Jacek Hoffmann.

 

Teraz wykonywane jest oświetlenie oznakowania pionowego. – W ubiegłym roku odbył się przetarg i zadanie to zostanie zakończone najprawdopodobniej w drugim kwartale tego roku. Drugie zadanie, najbardziej zaawansowane, to budowa drogi patrolowej. Kolejna duża planowana na ten rok inwestycja to budowa strażnicy Lotniskowej Straży Pożarnej – dodał wicemarszałek Hoffmann.

 

Samorząd województwa lubuskiego zapowiada też rozbudowę terminala pasażerskiego wraz z zakupem dodatkowego wyposażenia.

 

W tej chwili jedynym regularnym połączeniem lotniczym z Babimostu jest linia do Warszawy, obsługiwana przez spółkę Sprint Air. Samolot wylatuje z Babimostu rano, wraca wieczorem. Połączenie, dotowane przez samorząd woj. lubuskiego, pomyślane jest przede wszystkim o biznesmenach, którzy mogą szybko dostać się do stolicy i wrócić. W zeszłym roku skorzystało z niego ok. 12 tys. pasażerów. Podróż pociągiem z Zielonej Góry do Warszawy zajmuje około 6 godzin.

 

Uruchomienie systemu ILS zwiększy zainteresowanie linii lotniczych portem w Babimoście. Urząd marszałkowski prowadzi już rozmowy z touroperatorami, którzy wykonują loty czarterowe, po całej Europie i do północnej Afryki.

 

Oprócz Babimostu systemu ILS nie mają jeszcze lotniska w Modlinie (tu trwa już instalacja) oraz w Lublinie.

TAGI: finanse samorządowe, obiekty budowlane,