W samorządach

Warszawa wzorem dla spóźnionych gmin

Już tylko 20 gmin nie ogłosiło przetargu na odbiór odpadów. To w większość gminy, które w ogóle nie zamierzają ich ogłaszać.

Prawdopodobnie 15 gmin w ogóle nie ogłosi przetargów na wywóz śmieci – poinformowała w środę wiceminister administracji i cyfryzacji. Zapowiedziała, że zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje.

 

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Magdalena Młochowska wiceminister MAiC przedstawiła najnowsze dane dotyczące wdrażania przez gminy ustawy śmieciowej. – 24 czerwca mieliśmy 42 gminy, które nie ogłosiły przetargów, ale już 25 czerwca były już tylko 22 takie gminy. Z tego 15 samorządów pewnie w ogóle ich nie ogłosi, bo ma taki pomysł na realizację ustawy – poinformowała Młochowska.

 

Wobec tych gmin, które nie ogłoszą przetargu do końca czerwca zostaną wyciągnięte konsekwencje. Jakie? Jeszcze nie wiadomo. Ministerstwo szuka sposobu na ich zdyscyplinowanie.

 

Z monitoringu jaki prowadzi MAiC wynika, że do 25 czerwca 1436 jednostek miało podpisane umowy z firmami na wywóz odpadów, kolejne 686 samorządów miało wybranego wykonawcę, a 335 gmin było w trakcie procedury przetargowej.

 

Gminom, które ogłoszą przetargi, ale nie zdążą z jego rozstrzygnięciem mają pomagać wojewodowie (będzie prawdopodobnie kilkadziesiąt takich przypadków). Służby wojewody z tymi jednostkami indywidualnie uzgadniają rozwiązania, aby po 1 lipca śmieci były wywożone oraz żeby wszystkie procedury zostały dopełnione. Wzorem dla nich mają być rozwiązania Warszawskie czyli uzgodnienia z firmami, które odbierały odpady w ramach poprzedniego systemu.

 

Przypominamy, że w kwietniu szeroko opisywaliśmy i wspieraliśmy inicjatywę Związku Gmin Śląska Opolskiego zmierzającą do przesunięcia „rewolucji śmieciowej” o pół roku, aby dać czas gminom na lepsze przygotowanie się do nowego systemu (w tym rozstrzygnięć przetargów). Byłby to też czas dla Trybunału Konstytucyjnego na rozstrzygnięcia niezwykle ważnych dla ustawy spraw zamówień in-house i traktowania opłaty jako podatku (wtedy niezgodna z konstytucją).

 

Porządek posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 26 czerwca 2013 r.

 

TAGI: odpady komunalne, kwrist,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane