Wyższe pensje w urzędach. Podwyżki w tym roku mają objąć zarówno włodarzy, jak i urzędników na umowach o pracę. „Pracownicy samorządowi zgłaszają potrzebę poprawienia ich sytuacji płacowej, obowiązujące stawki są mało atrakcyjne” – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. Ale czy podwyżki będą atrakcyjne?
Polityka mieszkaniowa to odpowiedź na zjawisko depopulacji. Z naszych analiz wynika, że ludzie najczęściej wyprowadzają się nie do Warszawy, Białegostoku czy innych dużych miast, ale do sąsiednich gmin, gdzie działki są tańsze. Chcemy przeciwdziałać tej migracji – mówi w dużym wywiadzie Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Ceny opłat za wodę i ścieki. Czy stawki powiązane są z wielkością gminy, jej zamożnością, położeniem geograficznym? A może zależą od czynników politycznych i presji społecznej, by ich nie podwyższać? Szukamy odpowiedzi na te pytania.
Rządowe wsparcie vs. urzędnicze niedbalstwo? Część inwestycji, sfinansowanych z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych, zrealizowano niegospodarnie, nierzetelnie i wbrew przepisom oraz postanowieniom zawartych umów – twierdzi NIK. Do prokuratury skierowano dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Zakończyć rozbiór wsi. Swoje zdanie wyrazili samorządowcy ze Związku Gmin Wiejskich RP. Przygotowali projekt nowelizacji ustawy, który proces zmian granic ma ucywilizować i poddać kontroli sądowej.
Więcej gruntów pod mieszkania. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Ma ona uwolnić grunty rolne znajdujące się w miastach.
Strażnik miejski może być znalazcą rzeczy? Czy funkcjonariusz może zostać uznany za znalazcę rzeczy w świetle obowiązujących przepisów? Analizujemy regulacje zawarte w kodeksie cywilnym oraz ustawie o rzeczach znalezionych dostarcza wielu wątpliwości.
Wygaszanie interpretacji dotyczących OZE i azbestu. Co to oznacza dla samorządów?
AI przyjacielem urzędnika. Nie tylko wspiera zarządzanie miastem na poziomie systemowym, lecz pomaga urzędnikom w codziennej pracy. Pokazujemy praktyczne przykłady.
Nocny Burmistrz i bezradność prawna. Krakowski Burmistrz Nocny i kierowana przez niego komisja zdiagnozowali, że poprawa sytuacji w zakresie porządku publicznego w nocy wymaga zmian ustawowych. Uprawnienia straży gminnej nie pozwalają bowiem na skuteczne przeprowadzanie niektórych rodzajów interwencji bez wzywania policji.
Technologiczna rewolucja remedium na kryzys w oświacie? Niedobór nauczycieli, przestarzała i niedostosowana do obecnych realiów podstawa programowa, niskie wynagrodzenia sprawiają, że szkoły coraz bardziej odstają od dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości – specjalnie dla „Wspólnoty” piszą Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich, oraz Rafał Rudka, redaktor naczelny Dziennika Warto Wiedzieć
Problemy związane z realizacją obowiązku dowożenia uczniów. Zakup biletów miesięcznych w ramach lokalnego transportu zbiorowego podlega prawu zamówień publicznych. Finansowanie dowozu uczniów przez rodziców jest nieuregulowane, a korzystanie z dróg płatnych zwiększa koszty usługi. Jak sobie z tym radzić w praktyce?
Termin uzyskania pozwolenia na korzystanie ze środowiska. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność mogącą wpływać na środowisko musi spełnić określone wymogi. Jednym z kluczowych elementów jest system pozwoleń na korzystanie ze środowiska. Przybliżamy terminy związane z ich wydawaniem i wnioskowaniem o nie.
Zasady działania klubu seniora określa kierownik GOPS. Regulacje dotyczące funkcjonowania klubu seniora powinny być określone w statucie gminnego ośrodka pomocy społecznej, a nie w odrębnej uchwale.
Najem lokali mieszkalnych a podatek od nieruchomości. Wynajmowanie lokali mieszkalnych w ramach działalności gospodarczej nie oznacza automatycznie podwyższenia podatku od nieruchomości – uznał sąd.
Czy wiata to budynek? Sąd w Białymstoku analizował sprawę, w której właściciel działki postawił wiatę w odległości niecałego metra od sąsiedniej nieruchomości.
Rada nie zawsze rozliczy prezydenta. Ustawa o samorządzie gminnym nie daje radzie możliwości nakładania na prezydenta jakichkolwiek obowiązków informacyjno-sprawozdawczych.
In-house najpopularniejszą formą zamówienia z wolnej ręki. Postępowania udzielane podmiotom wewnętrznym w ramach zamówień in-house oraz zamówień międzyinstytucjonalnych to szczególny charakter trybu „z wolnej ręki”. Przygotowaliśmy szereg praktycznych porad z nimi związanych.
Współwłaściciele mieszkań potrafią namieszać podczas głosowań we wspólnotach. Kwestia głosowania na uchwałę wspólnoty współwłaścicieli lokalu nie jest łatwa. Prawidłowe zliczanie głosów wymaga od zarządu lub zarządcy staranności i dużej wiedzy. Tłumaczymy najczęstsze wątpliwości w oparciu o orzecznictwo sądów administracyjnych.
O kaczkach i e-doręczeniach na KWRiST. Na lutowym posiedzeniu Komisji najwięcej czasu poświęcono omówieniu problemów z e-doręczeniami oraz zagrożeń, jakie niesie objęcie ochroną kaczki krzyżówki.
Nagrody dla super inicjatyw. Fundacja im. Stefana Batorego kolejny raz nagrodziła najlepsze lokalne inicjatywy.
Transformacja wielkopiecowa. Wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej zamieni się w centrum społeczno-edukacyjne i stanie atrakcją turystyczną.