Ranking – kobiety w samorządzie. Szczególnie wysokim udziałem kobiet we władzach samorządowych mogą pochwalić się gminy Brody oraz Łąck. W obu kobietami są wójt/burmistrz, przewodnicząca rady oraz 80 proc. składu rady gminy, a obliczony według naszego algorytmu wskaźnik feminizacji wynosi 92 proc. Przygotowaliśmy ekskluzywne zestawienie obejmujące wszystkie polskie samorządy.
W urzędzie pracuje 49 kobiet i tylko 9 mężczyzn. Współpraca z kobietami w urzędzie układa się bardzo dobrze, bo są zorganizowane i obowiązkowe – mówi w dużym wywiadzie Małgorzata Więckowska, burmistrz Nowego Wiśnicza.
Rejestr mieszkańców – plan ambitny, ale finał niepewny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zadeklarowało poparcie inicjatywy stworzenia jednolitego rejestru opłat za wodę i śmieci, pozwalającego uszczelnić system gospodarowania odpadami. Zapytaliśmy samorządowców, co o tym sądzą.
NIK o bonanzie w spółkach komunalnych. Wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych w skontrolowanych spółkach ze 100-proc. udziałem JST ustalane były z naruszeniem prawa. Nienależne wypłaty wyniosły łącznie 2,9 mln zł. NIK skierowała aż trzy zawiadomienia do prokuratury.
Bez optymizmu co do przyszłości. Najnowszyodczyt Wskaźnika Aktywności Rozwojowej Samorządu WARS – edycji zima 2024 – wynosi 0,202. Co to oznacza?
Nowa kadencja Europejskiego Komitetu Regionów. Za nami inauguracyjne posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów. Tym samym rozpoczęła się nowa pięcioletnia kadencja tego ciała doradczego Unii Europejskiej, w którym zasiadają również nowi samorządowcy z Polski. Rozmawiamy z Piotrem Kuczerą, prezydentem Rybnika.
Zgłoszenie naruszenia prawa a skarga w oparciu o kpa. Organ publiczny ma obowiązek przyjmować oraz weryfikować zgłoszenia zewnętrzne sygnalistów. Są one podobne do skargi składanej w oparciu o kodeks postępowania administracyjnego, dlatego wiele przepisów kodeksu stosuje się przy rozpatrywaniu zgłoszeń. Tłumaczymy szczegółowo, jak to wygląda.
Odwołanie strony pominiętej w postępowaniu. Błąd organu administracji nie może obciążać obywateli – orzekł WSA, rozpatrując sprawę przedsiębiorców, którym odmówiono przywrócenia terminu na odwołanie.
Dyrektor schroniska musi udostępnić informację publiczną. Mimo że dyrektor schroniska dla zwierząt nie jest organem władzy publicznej w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 udip, jest zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej jako podmiot reprezentujący jednostkę organizacyjną samorządu terytorialnego, wykonującą zadania publiczne.
Terminy w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Terminy pełnią kluczową rolę w zapewnieniu transparentności działania administracji. Jakie konsekwencje niesie ich niedotrzymanie? Czy „bez zbędnej zwłoki” oznacza to samo co „niezwłocznie”?
Wartość dowodowa informacji znajdujących się w ewidencji gruntów i budynków. Dane zawarte w ewidencji są podstawą planowania gospodarczego, przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości. A co, jeśli są nieaktualne?
Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego. Słysząc hasło „uczestnik procesu budowlanego” pierwszym podmiotem, który przychodzi na myśl, jest wykonawca. Skojarzenie słuszne, nie jest jednak tożsame z kręgiem podmiotów uczestniczących w postępowaniu administracyjnym na podstawie prawa budowlanego.
Nieprawidłowa kolejność publikacji uchwał. Fakt, że uchwała zmieniająca została opublikowana przed uchwałą zmienianą, nie stanowi przesłanki do podważenia jej ważności – tłumaczy RIO.
Nowy termin planów ogólnych. Termin obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin ma zostać przesunięty na 30 czerwca przyszłego roku.
Na początku ulicy Piotrkowskiej. Plac Wolności w Łodzi zajął pierwsze miejsce w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzeń publiczną w 2024 roku.