W samorządach

W numerze 11/2025 „Wspólnoty”

31 maja ukazuje się kolejny numer „Wspólnoty”, a w nim między innymi:

Demokracja lokalna z opcją „cofnij”. Referendum w Zabrzu, które zakończyło odwołaniem prezydent Agnieszki Rupniewskiej, było wydarzeniem zaskakującym nie tyle ze względu na wynik, ile z powodu swojej skuteczności. To niejedyny plebiscyt w ostatnim czasie. Sezon na lokalne referenda ruszył i nabiera tempa.

Koniec Programu Inwestycji Strategicznych. Rząd nie planuje kontynuacji ani wsparcia pomostowego dla samorządów.

Zmiany granic – to nie może tak wyglądać. Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich domaga się uznawania wyników konsultacji w sprawie zmian granic JST za wiążące.

Jeśli nie zreformujemy gminnej oświaty, możemy stracić płynność finansową. Liczba uczniów gwałtownie spada, utrzymanie szkół generuje coraz większe wydatki. Reorganizacja oświaty to konieczność – mówi w dużym wywiadzie Renata Kędzierska, wójt gminy Gostynin.

Rozbudowa Teatru Polskiego w Bydgoszczy pełna problemów. NIK negatywnie oceniła zarówno przygotowanie i realizację inwestycji ze strony władz teatru, jak i sprawowanie nad nią nadzoru przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Władze miasta odpierają zarzuty.

Deregulacja przez regulację – spór o godziny pracy urzędów. W dobie rosnących oczekiwań obywateli wobec dostępności usług publicznych coraz częściej pojawia się pytanie o zasadność i elastyczność godzin pracy urzędów.

Czy AI będzie nam projektować miasta? Sztuczna inteligencja może pomóc w zarządzaniu jakością powietrza, planowaniu terenów zielonych, a nawet umożliwić projektowanie uwzględniające aktualny dobrostan mieszkańców.

TSUE o podatku VAT od rekompensat udzielanych spółkom. Zryczałtowana rekompensata wypłacana przez samorząd przedsiębiorstwu świadczącemu usługi publicznego transportu zbiorowego i mająca na celu pokrycie strat poniesionych w ramach świadczenia tych usług – nie wchodzi w zakres podstawy opodatkowania VAT tego przedsiębiorstwa.

23% przeszkody – jak uwolnić inwestycje od zbędnego podatku? Każda inwestycja realizowana przez samorząd wiąże się z nieuniknionym obciążeniem w postaci podatku VAT. To absurd – piszą Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich, oraz Rafał Rudka,  redaktor naczelny Dziennika Warto Wiedzieć.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników w spółkach komunalnych. Analizujmy, jak przygotować się do zwyczajnego zgromadzenia wspólników w spółkach z udziałem JST, aby uniknąć pomyłek prawnych i zapewnić efektywne zarządzanie majątkiem publicznym.

Reżim nakładania administracyjnych kar pieniężnych. Administracyjna kara pieniężna to restrykcyjny i skuteczny instrument karania za niewykonanie obowiązków administracyjnych. Co istotne, zasadniczo przy jej nakładaniu bez znaczenia jest wina sprawcy.

Uchwała dotycząca podróży służbowej radnego podlega ogłoszeniu. Jeżeli uchwała zawiera przynajmniej jedną normę o charakterze generalnym i abstrakcyjnym, stanowi akt prawa miejscowego podlegający ogłoszeniu – przypomniał sąd.

Inwestycja a zgodność z planem miejscowym. Samo ujawnienie niezgodności planowanej inwestycji z prawem nie stanowi wystarczającej podstawy do wydania odmowy udzielenia pozwolenia na budowę.

Brak podstawy prawnej dla użyczenia. Zawarcie umowy użyczenia nieruchomości gminnej nie należy do spraw majątkowych przekraczających zwykły zarząd, dlatego rada gminy nie ma kompetencji do wyrażania na nią zgody.

Unieważnienie uchwały o likwidacji szkoły. Uznanie uchwały o likwidacji szkoły za akt prawa miejscowego to istotne naruszenie prawa i przesądza o jej nieważności.

Spóźniona uchwała bez mocy prawnej. Podejmując uchwałę po ustawowym terminie rada gminy traci kompetencję do określania warunków sprzedaży gruntów.

Gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi w orzecznictwie. Publikujemy drugą część artykułu, w którym kompleksowo analizujemy kluczowe wymagania prawne i najczęstsze błędy.

Nadużywanie prawa do uznania informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa. Zastrzeżenie wymaga nie tylko formalnej deklaracji, ale także szczegółowego wykazania spełnienia przesłanek ustawowych. To bardzo ważne w zamówieniach publicznych.

Dotacje dla burs do końca sierpnia. Dotacje dla niepublicznych burs powinny być przekazywane przez cały rok szkolny, niezależnie od wcześniejszego zakończenia zajęć przez absolwentów.

Demokracja online – młode pokolenie, inne zasady. Społeczeństwo się zmienia, a wraz z nim wyborcy. Młode pokolenie Polaków ufa bardziej władzom lokalnym niż centralnym i coraz częściej chodzi na wybory samorządowe – czytamy w raporcie „Młodzi w Europie Środkowej 2024 – wyniki badania w Polsce”.

Odnowiony lokal dla nowego lokatora. Rewitalizacja – zarówno obszarów, jak poszczególnych kamienic – miewa swoją ciemniejszą stronę w postaci gentryfikacji.

Urzędnik podejrzany o przyjmowanie łapówek. Policja zatrzymała byłego naczelnika wydziału urzędu miasta w Siemianowicach Śląskich pod zarzutem przyjmowania korzyści majątkowych za korzystne decyzje dotyczące gospodarki odpadami.

Pół miliarda na nowy szpital w Nysie. Taką kwotę Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło na projekt odbudowy lecznicy zniszczonej w czasie zeszłorocznej powodzi.

Komitet Regionów o kryzysie mieszkaniowym. Ceny mieszkań w Unii rosną szybciej niż dochody obywateli, a kryzys mieszkaniowy coraz mocniej dotyka europejskie miasta.

Miejsce kultury i integracji. W Konopkach, największej wsi gminy Stupsk (woj. mazowieckie), oddano do użytku budynek, w którym mieszczą się dom kultury, biblioteka i strażacka remiza.

Miechów zyskał nowy dworzec autobusowy. Dzień otwarty był pełen atrakcji. Mieszkańcy i goście chętnie korzystali z przejazdów minibusem autonomicznym oraz brali udział w warsztatach „Transport publiczny przyszłości”.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane