30-lecie JST

W Izabelinie świętowano 30-lecie samorządu

W zeszłą sobotę gmina Izabelin stała się centrum świętowania 30 lat samorządności, jako gospodarz wydarzenia „Samorząd przyszłości – Kanalizacja? Drogi? Środowisko? Wspólnota?”. Jego gośćmi byli Jerzy Stępień – Prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-08, współtwórca ustawy o samorządzie terytorialnym, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Gdańska i Adam Ciszkowski – prezes Związku Samorządów Polskich, Burmistrz Halinowa. Gospodarzem spotkania była Dorota Zmarzlak – Wójt Gminy Izabelin. Przed spotkaniem, samorządowcy w towarzystwie Prezesa Jerzego Stępnia złożyli kwiaty na grobie Tadeusza Mazowieckiego – I Premiera III RP, który spoczywa na cmentarzu leśnym w Laskach.

Ożywiona dyskusja prowadzona przez Macieja Orłosia, przeplatana interakcją ze śledzącymi transmisje widzami, dała możliwość zderzenia różnych poglądów i toczyła się głównie wokół tego jak będzie wyglądał polski samorząd w następnym dziesięcioleciach – czego mu potrzeba, zarówno w obszarze działań miękkich jak i po prostu zmian legislacyjnych.nUczestnicy debaty, pomimo bardzo zróżnicowanego stażu na swoich stanowiskach, zgodnie podkreślili potrzebę dbania o autonomię jednostek samorządu terytorialnego oraz konieczność dalszej edukacji obywatelskiej.

– W rankingach zaufania samorząd zawsze stał bardzo dobrze a w kwietniu 2020 osiągnął zaufanie na rekordowym poziomie 74%.  Z tego należy wyciągnąć wniosek że po 30 latach samorząd ma się dobrze. Uważam, że jak najbardziej potrzebna jest edukacja obywatelska, do której niestety szkoły nie opracowały jeszcze programu, ale wierzę w to że powstanie taki ogólnonarodowy program.  – powiedział Jerzy Stępień. 

Współtwórcę ustawy samorządowej, wsparła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz:
– Samorząd to my wszyscy, czy to w małej miejscowości czy regionie a idea, która nas łączy to zasada pomocniczości. Najlepsza definicja tej zasady to: tyle władzy ile to konieczne tyle wolności ile to możliwe i to jest kwintesencja samorządu. Mam wielka wiarę w obywateli i obywatelskość a także w edukację. Naszym zadaniem jest edukować ze wszech miar w wiedzy obywatelskiej.

Adam Struzik podkreślał z kolei, że: – Samorząd to uosobienie tego czym powinna być wspólnota, samorząd jest wspólnotą. Uważam. że to co potrafiliśmy osiągnąć przez ostatnie 30 lat to ogromny sukces w każdym wymiarze: zaczynając od sołectwa, osiedla, gminy, powiatu czy województwa, aż po wspólnotę w której jesteśmy przecież od 16 lat jaka jest UE. 

To co zawsze powtarzam: nie zawsze trzeba dawać samorządom pieniądze czasami wystarczy dać więcej autonomii - większe uprawnienia i ułatwienia – uzupełni wypowiedzi samorządowców prezes Związku Samorządów Polskich, burmistrz Halinowa, Adam Ciszkowski.

Głos w dyskusji zabrała również wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak: – Chciałbym abyśmy my wszyscy – przedstawiciele mieszkańców w samorządzie: prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, potrafili i chcieli tę autonomię (wspartą finansami) o którą się tak upominamy, przekazywać dalej.

Rozmowę podsumował sędzia Jerzy Stępień: – Samorząd jest fundamentem współczesnego państwa demokratycznego typu zachodniego. Musimy mieć świadomość ze właśnie w takim państwie obywatele maja wpływ na kształt władzy centralnej na kształt władzy lokalnej co jest bardzo ważnym elementem.