W samorządach

W 24/2024 numerze Wspólnoty

30 listopada ukazuje się kolejny numer Wspólnoty, a w nim m.in.:

Dwukadencyjność – samorządowcy oczekują zmian. Kilka miesięcy po wyborach samorządowych powraca pytanie o sens wprowadzonych w 2018 roku przepisów o ograniczeniu liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Prezentujemy opinie samorządowców i stanowiska organizacji JST.

Bez elektrowni pozostanie nam zgasić światło. Elektrownia to jedyny duży pracodawca w regionie. Jej zamknięcie to nie tylko utrata pracy przez ludzi, ale też przez firmy, które z nią współpracują – mówi w rozmowie z red. naczelnym „Wspólnoty” Mariusz Prawda, burmistrz Kozienic.

Grabówka i Szczawa: nowe gminy na mapie Polski – szansa czy ryzyko? Czy tworzenie nowych gmin przez podział istniejących jest racjonalne, społecznie potrzebne i ekonomicznie uzasadnione? Specjalnie dla „Wspólnoty” problem analizuje prof. Antoni J. Jeżowski.

Różne pomysły na zmiany granic. Naukowcy i przedstawiciele władz samorządowych i rządowych dyskutowali na pierwszej debacie zorganizowanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Trzeba zwiększyć kompetencje radnych. Rady, radni i przewodniczący rad są kluczowym elementem w samorządzie terytorialnym – mówił Cezary Trutkowski, prezes FRDL, na II Krajowym Kongresie Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmików Województw

Jacek Sutryk z czterema zarzutami. Jeden zarzut dotyczy wręczenia korzyści majątkowej byłemu rektorowi prywatnej uczelni Collegium Humanum w zamian za dyplom MBA, pozostałe – popełnienia przestępstwa oszustwa – poinformowała Prokuratura Krajowa.

System pomocy prawnej dla obywateli daleki od doskonałości. Adwokaci i radcowie udzielali porad średnio raz dziennie w czasie do jednej godziny, w dodatku w lokalach, które często nie były odpowiednio przystosowane – taki obraz wyłania się z kontroli NIK systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.

Zapowiedź obrony polityki spójności. Podczas 163. posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów jednym z głównych tematów była przyszłość polityki spójności. Samorządowcy wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec pomysłów jej centralizacji.

Centralizacja to groźny kierunek. Marsz ku centralizacji jest absurdalny i niebezpieczny. Polskie i europejskie regiony nie akceptują go – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Komitet Regionów musi wspierać Ukrainę na drodze do UE. W obliczu realnego zagrożenia ze strony Rosji nasze deklaracje otwartości na wstąpienie Ukrainy do struktur unijnych nie mogą być postrzegane jako mrzonki – mówi Aleksandra Dulkiewicz, kończąca kadencję w roli przewodniczącej grupy roboczej ds. Ukrainy w Europejskim Komitecie Regionów.

Dworce samorządowe – partycypacja przewoźników w ich utrzymaniu. NSA w trzech orzeczeniach potwierdził, że jeżeli pociągi pasażerskie zatrzymują się przy stacji pasażerskiej, to przewoźnik korzysta z niej i ma obowiązek zawarcia umowy o dostęp z jej zarządcą.

Prawdziwa bankowość korporacyjna to partnerstwo. Jestem zwolenniczką szukania rozwiązań, a nie usprawiedliwiania stagnacji i braku realizacji inwestycji – o współpracy z JST w dużym wywiadzie opowiada Agnieszka Pietkun, dyrektor Departamentu Sektora Publicznego Banku Pekao S.A.

Przeniesienie pracownika samorządowego na inne stanowisko pracy. Pracodawca w określonych okolicznościach może w ramach dokonywanych korekt strukturalnych, organizacyjnych, zmienić stanowisko służbowe pracownika poprzez jego przeniesienie. Jakie są tego konsekwencje?

Sprostowanie oczywistej omyłki w decyzji. Nie można automatycznie przyjmować, że każda omyłka czy błąd w sentencji decyzji dyskwalifikuje możliwość ich prostowania w trybie art. 113 § 1 kpa – uznał sąd.

Bezzasadność skargi należy wykazać. Organ musi zawsze w sposób niebudzący wątpliwości wykazać bezzasadność skargi i wyjaśnić stronie prawne podstawy swego rozstrzygnięcia – stwierdził wojewoda uchylając uchwałę rady gminy.

Za nieudostępnienie danych – do sądu. Wyłączną podstawę prawną do rozpoznawania skarg dotyczących udostępnienia informacji publicznej stanowią przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Opłaty przy udostępnianiu informacji publicznej. Informacje udzielane w formie wskazanej w ustawie są udzielane nieopłatnie. Odstąpienie od tej reguły jest wyjątkiem – ściśle określonym w przepisach.

Dopuszczalność ograniczania dostępu do zamówień publicznych. Zamawiający są uprawnieni do ograniczenia dostępu wykonawcom z państw trzecich, z którymi Unia Europejska nie jest związana umową międzynarodową gwarantującą na zasadzie wzajemności i równości dostęp do rynku zamówień publicznych.

Założenia ustawy o przestrzeni. Komisja ekspertów „Klimat i przestrzeń” działająca przez RPO przekazała Ministerstwu Rozwoju i Technologii założenia ustawy o przestrzeni. To efekt prac komisji powołanej przez RPO Marcina Wiącka w styczniu 2022 r.

Trzeba rozmawiać z mieszkańcami o klimacie. Mimo formalnych kompetencji władze miast na ogół niechętnie wykorzystują swoje uprawnienia regulacyjne do osiągnięcia celów klimatycznych. Pomóc przełamać tę niemoc mogą jedynie sami obywatele.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry nie zablokuje rozwoju gmin. Resort klimatu i środowiska odpowiada mieszkańcom gmin Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowo oraz Szczecina, którzy obawiają się wstrzymania dużych inwestycji oraz wprowadzenia ograniczeń w wydawaniu pozwoleń na budowę domów. 

Dodatek specjalny „Samorządowe Forum Kapitału i Finansów”. A w nim relacje z debat, opinie samorządowców i ekspertów, wywiady i fotorelacja z największego spotkania samorządowców w Polsce, które odbyło się w październiku w Katowicach.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane