Ranking – uczniowie w szkołach niesamorządowych. Przyjrzeliśmy się, jaka część uczniów uczęszcza do szkół prowadzonych przez podmioty inne niż samorząd. Pod uwagę wzięliśmy szkolnictwo podstawowe i średnie, łącznie ze specjalnym.
Potwierdzanie ochrony, której podlega sygnalista. Wyjaśniamy stosowanie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego do wydawania zaświadczeń potwierdzających, że sygnalista podlega ochronie przewidzianej w ustawie.
Pakiet zmian przywracających w Polsce decentralizację. Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, otrzymał od samorządowców projekt zmian legislacyjnych odwracających procesy centralizacyjne w kraju.
Leszek Świętalski rezygnuje. Samorządowiec nie będzie już piastował stanowiska dyrektora Biura Związku Gmin Wiejskich RP.
Kiedy druga ustawa metropolitalna? Ponad 1,6 miliona mieszkańców czeka na ustawę, która zwiększy możliwość współpracy samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot. MSWiA deklaruje zakończyć prace jeszcze w 2024 roku.
NIK o długiej liście zaniedbań byłego starosty pilskiego. Działania powiatu w Pile dotyczące finansowania i nadzoru nad zespołem placówek wychowawczych były nieadekwatne, a próby egzekwowania przestrzegania przepisów – bezskuteczne. Ten raport NIK dla samorządowców powinien być lekturą obowiązkową.
Nowe zasady finansowania oświaty. Reforma systemu finansowania zadań samorządowych staje się faktem. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. Poznaliśmy wstępne kwoty dochodów na przyszły rok. Przyglądamy się zmianom w zakresie finansowania oświaty.
Moda na Lidzbark właśnie się zaczyna. W miarę jak zbliżamy się do oficjalnego uzyskania miana uzdrowiska, rośnie zainteresowanie naszym miastem. Za 5–10 lat będzie u nas osiedlać się wiele młodych osób, zainteresowanych nowymi możliwościami pracy i życia w przyjaznym środowisku – mówi w dużym wywiadzie Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
Wybory 2024: kobiety w samorządzie. Odsetek kobiet startujących w wyborach samorządowych rośnie, jednak dynamika tego wzrostu z każdymi wyborami maleje. Panie stanowią mniej niż 20 proc. osób zasiadających w fotelach wójtów, burmistrzów i prezydentów. Mężczyźni wciąż są postrzegani jako bardziej „odpowiedni” do pełnienia funkcji zarządczych. To tylko niektóre wnioski raportu Instytutu Spraw Publicznych.
Obowiązki związane z usuwaniem azbestu. Trwają rządowe prace nad projektem ustawy o wyrobach zawierających azbest. To w niej, a nie w rozporządzeniu, mają zostać określone obowiązki JST w zakresie wprowadzania i aktualizacji danych w Bazie Azbestowej.
Rola inżyniera kontraktu w umowach budowlanych. Przy realizacji inwestycji budowalnej w oparciu o warunki kontraktowe FIDIC zamawiający może zatrudnić inżyniera kontraktu. W artykule wyjaśniamy nie tylko jaka jest jego rola w umowach budowlanych realizowanych w oparciu o warunki kontraktowe FIDIC, ale również czy wykonawca umowy musi bezwzględnie wykonywać jego polecenia.
Prawidłowa realizacja wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Gdy wnioskodawca wnosi o udostępnienie informacji w formie dokumentów, to organ nie może dowolnie interpretować wniosku i udzielać informacji poprzez zamieszczenie odpowiedzi w formie opisowej – uznał sąd.
Zmiana nazwy miejscowości to akt kierownictwa wewnętrznego. Z samego faktu podjęcia uchwały przez organ stanowiący JST nie wynika, że jest ona aktem prawa miejscowego. Zasada ta znajduje potwierdzenie w przypadku wystąpienia z wnioskiem do szefa MSWiA o zniesienie urzędowej nazwy miejscowości.
Procedura planistyczna w okresie przejściowym. W artykule wyjaśniamy zasady dotyczące uchwalania i zmiany MPZP w tzw. okresie przejściowym, czyli po 24 września 2023 r. i przed 1 stycznia 2026 r., kiedy to studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania zastąpione zostanie planem ogólnym.
Pozycja ustrojowa zastępcy wójta. Zastępca wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie jest organem gminy. Nie ma własnych kompetencji wynikających wprost z ustawy. Akt powołania także nie wiąże się z przyznaniem mu określonych uprawnień. Prezentujemy 15 wybranych aspektów pozycji ustrojowej zastępcy wójta.
Nowe ECOobowiązki zamawiających. Od lipca zamawiający są zobowiązani udzielać zamówień publicznych na dostawy – dotyczące zakupu, leasingu, najmu lub dzierżawy nowych bezemisyjnych autobusów miejskich – na podstawie kryteriów jakościowych oraz ceny lub kosztu. Wyjaśniamy, jak rozumieć znowelizowane przepisy.
Pakt Kolejowy dla Pomorza. Rewitalizację przejdą linie łączące Trójmiasto z odległymi zakątkami regionu.
Lek na wykluczenie komunikacyjne. Poprawa uwarunkowań prawnych wokół transportu publicznego i lepsze zrozumienie jego idei przez samorządowców – to dwa z wniosków, które wybrzmiały w debacie o walce z wykluczeniem komunikacyjnym podczas XXII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów.
Wielkie otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gości przywitali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i dyrektor MSN Joanna Mytkowska. Muzeum znajduje się w ścisłym centrum stolicy, ma 20 tys. mkw. Całkowity koszt budowy wyniósł około 650 mln zł.