W samorządach

W 11. numerze dwutygodnika WSPÓLNOTA ...

3 czerwca ukaże się kolejny numer WSPÓLNOTY, w którym znajdą Państwo m.in.

Indeks Samorządności – centralizacja kroczy coraz śmielej. Nie ma obszaru, w którym siła i samodzielność polskiego samorządu lokalnego nie osłabiłyby się od 2014 roku – pisze dr hab. Dawid Sześciło z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego.

 

Wójtowie w Warszawie. Istotną częścią Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP były debaty z udziałem minister Anny Moskwy i wiceministra Sebastiana Skuzy. Z jaką reakcją wójtów się spotkały?

 

Sołtys musi czuć się gospodarzem w swojej wsi. Powinien samodzielnie dysponować pieniędzmi, aby zapewnić bieżące funkcjonowanie sołectwa, kupić paliwo do kosiarki, jakąś zieleń, niezbędne rzeczy. Może organizować imprezy, spotkania i wydarzenia sportowe służące integracji – mówi w dużym wywiadzie Dariusz Strugała, burmistrz Jaraczewa.

 

Szybka ścieżka. Design Sprint może być skuteczną metodą rozwiązywania złożonych problemów w samorządzie. Przedstawiamy przykład z Niepołomic.

 

Raport o stanie JST i wotum zaufania. Czerwiec to czas wyzwań związanych z instytucją raportu o stanie JST. Co wynika z rozstrzygnięć sądów administracyjnych – analizuje dr Bartosz Wilk z Zakładu Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny

 

Burmistrz oskarżył dziennikarza o zniesławienie. Dziennikarz stanął w obronie interesu społecznego i zajął się ważnym tematem niewykreowanym przez niego, a przez burmistrza, który łączył stanowisko publiczne i prywatne, co prowadziło do konfliktu interesów. Jaki zapadł wyrok?

 

Grupy VAT w praktyce samorządowej. W Polsce funkcjonuje instytucja grup VAT. Dotychczas samorządy z niej nie korzystały, choć to istotne ułatwienie organizacyjne, w dodatku przynoszące korzyści podatkowe.

 

Upływ terminu zbycia działki rolnej. Wyjaśniamy, jak powinien procedować organ po upływie terminu zbycia działki rolnej o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.

 

Wypowiedzenie umowy quoad usum. Członkowie niektórych wspólnot mieszkaniowych mogą być zaskoczeni informacją, że od lat są stronami quoad usum, czyli umowy o czasowym podziale nieruchomości do korzystania.

 

Skutki braku opłaty skarbowej za złożenie pełnomocnictwa. Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje na wiele wątpliwości w stosowaniu przepisów w tym względzie. Podpowiadamy, jakie procedury administracyjne są prawidłowe.

 

TK o wpisywaniu nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków. Analizujemy skutki ważnego dla gmin orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

 

Dron pomaga ujawniać składowiska niebezpiecznych odpadów. Na terenie jednej z prywatnych firm w gminie Wołomin zauważono setki pojemników typu mauzer. Odkrycia dokonała straż miejska, która patroluje teren gminy z użyciem drona.

 

Komunikacja – kosztowna, ale przez mieszkańców oczekiwana. W mniejszych miastach warto organizować komunikację bezpłatną. Należy jednak precyzyjnie wyważyć oczekiwania społeczne i możliwości budżetu. Do takich wniosków doszli uczestnicy konferencji „Porozmawiajmy o samorządzie” w podwarszawskim Pruszkowie

 

Kraków: zielone torowisko tramwajowe do Mistrzejowic. Zarząd Dróg Miasta Krakowa zaprezentował plany zagospodarowania zieleni wokół nowej linii – odporne na miejskie warunki nasadzenia, zielone torowisko oraz przystanki.

 

Koszalin będzie miał jeden z najładniejszych dworców w Polsce. Ma on być supernowoczesny, komfortowy i ekologiczny. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych.


Regularnie, co dwa tygodnie, na biurka samorządowców dostarczamy informacje o tym, co ważnego dzieje się w prawie, finansach samorządowych, jakie trendy pojawiają się w podejmowanych przez miasta, gminy i powiaty działaniach na rzecz lokalnych społeczności. Naszymi autorami są wieloletni samorządowcy i pracownicy JST, którzy stykają się z problemami w urzędach i je rozwiązują. W każdym wydaniu zamieszczamy pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych. Analizy uwzględniają najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych i powszechnych, rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów oraz regionalnych izb obrachunkowych. Pomagają one naszym Czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem i unikać błędów skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi.

 

Prenumeratę można zamówić:

za pomocą formularza

e-mailowo: handlowy@municipium.com.pl

w sklepie internetowym

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane