W gminie Sośnie (woj. wielkopolskie) usługę uruchomiono w styczniu. Można w ten sposób załatwić m.in. sprawy podatkowe, meldunkowe, związane z działalnością gospodarczą czy uzyskać pomoc przy składaniu wniosków o dofinansowanie, np. z programu „Czyste Powietrze”. Do mieszkańca przyjeżdża urzędnik zajmujący się konkretną sprawą. Jak dotąd odnotowano jedno zgłoszenie dotyczące ewidencji ludności.
Na podobne rozwiązanie zdecydowała się już w 2022 roku gmina Świerklaniec (woj. śląskie). Tam pracownik urzędu pomaga mieszkańcom wypełnić formularze, wyjaśnia procedury administracyjne i odbiera dokumenty. Poszczególne sprawy realizują pracownicy odpowiednich referatów, a całość koordynuje pełnomocnik ds. dostępności.
Jeszcze dłużej usługa funkcjonuje w Śremie (woj. wielkopolskie), gdzie pojawiła się w 2021 roku, w czasie pandemii. Początkowo miała ograniczyć bezpośrednie wizyty w urzędzie, jednak została utrzymana także po zniesieniu sanitarnych ograniczeń. W ramach mobilnej obsługi można m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty, potwierdzić profil zaufany czy załatwić sprawy związane z gospodarką odpadami.
We wszystkich samorządach mieszkańcy mogą zgłaszać potrzebę skorzystania ze wsparcia mobilnego urzędnika telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem osoby trzeciej.
Adam Harlak
wójt gminy Sośnie
Jako włodarz gminy Sośnie pragnę wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców. Usługa „Mobilny Urzędnik” jest przeznaczona dla osób ze specjalnymi potrzebami, które z różnych powodów nie są w stanie dotrzeć do urzędu. Jesteśmy gminą wiejską, w której transport publiczny jest ograniczony i to spowodowało, że postanowiliśmy dołączyć do grona gmin, które wprowadziły tę usługę.
Grzegorz Wiśniewski
burmistrz Śremu
Usługa „Mobilnego Urzędnika” to doskonała alternatywa wobec nadal wykluczeń cyfrowych obywateli. Czasem pierwsza wizyta związana z założeniem profilu zaufanego uruchamia dalszą samodzielność klienta w kontaktowaniu się z administracją, nie tylko samorządową. Usługa uzupełnia bardzo dobrze przystosowany budynek urzędu do obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami. Usługa obsługi w miejscu zamieszkania znajduje uzasadnienie dla ponoszenia niewielkich kosztów dojazdu do klientów w całym procesie zapewnienia usług administracyjnych mieszkańcom gminy Śrem.
Grzegorz Zadęcki
wójt gminy Świerklaniec
Usługę uruchomiliśmy, ponieważ zależy nam, aby każdy mieszkaniec naszej gminy miał równy dostęp do usług publicznych – niezależnie od wieku, stanu zdrowia, sytuacji życiowej. Dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami czy przewlekle chorych sama droga do urzędu może być dużym wyzwaniem. Dlatego to urzędnicy mogą przyjść do mieszkańców, a nie odwrotnie. Celem jest przede wszystkim ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom o szczególnych potrzebach oraz zapewnienie im komfortu i poczucia, że mogą liczyć na wsparcie samorządu. Dzięki usłudze odczarowujemy też trochę stereotypowy obraz urzędników zamkniętych w czterech ścianach. Na ten moment nie widzimy potrzeby poszerzania zakresu usług, bo nie dostajemy takich sygnałów od mieszkańców. Jeśli zainteresowanie będzie rosło, nie wykluczamy rozszerzenia zakresu spraw obsługiwanych w ten sposób. Co ważne, usługa nie generuje istotnych dodatkowych kosztów, ponieważ realizują ją pracownicy w ramach swoich obowiązków służbowych.







