Podczas posiedzenia Rady Unii Metropolii Polskich, które odbyło się 26 marca br., prezydenci miast jednogłośnie przyjęli apel o koniecznych zmianach legislacyjnych. Jak podkreślono, obecne przepisy uniemożliwiają samorządom efektywne korzystanie z potencjału lokalnych źródeł energii odnawialnej, co przekłada się na wyższe koszty usług publicznych dla mieszkańców i przedsiębiorstw.
Europejska ewaluacja dyrektyw szansą na zmiany
UMP wskazuje, że trwająca obecnie ewaluacja unijnych dyrektyw dotyczących zamówień publicznych (2014/23/UE, 2014/24/UE i 2014/25/UE) to realna szansa na dostosowanie przepisów do potrzeb transformacji energetycznej. W apelu postulowane jest m.in. zwolnienie z obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych w przypadku odpłatnych umów zawieranych pomiędzy instytucjami zamawiającymi a podmiotami prywatnymi, jeżeli służą one funkcjonowaniu społeczności energetycznych.
Zmiany wpisują się w cele unijnej polityki energetycznej
Zgodnie z dyrektywami UE 2019/944 i 2018/2001, państwa członkowskie mają obowiązek wspierania rozwoju zdecentralizowanego rynku energii i społeczności energetycznych. Jak podkreśla UMP, dostosowanie krajowego prawa zamówień publicznych do tych celów pozwoli samorządom:
aktywnie uczestniczyć w społecznościach energetycznych i czerpać z nich korzyści,
obniżać koszty energii, co wpłynie pozytywnie na dostępność usług publicznych,
wzmacniać lokalną niezależność energetyczną i rozwój gospodarczy.
Postulat do władz krajowych i unijnych
Unia Metropolii Polskich wyraża nadzieję, że zgłoszone postulaty zostaną uwzględnione w procesie legislacyjnym, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Zdaniem samorządowców, eliminacja barier w prawie zamówień publicznych to nie tylko krok w stronę efektywnej transformacji energetycznej, ale również istotny element wzmacniania samodzielności i innowacyjności wspólnot lokalnych.