W samorządach

Tylko co trzecia gmina z porozumieniem na „Czyste powietrze”

797 gmin (czyli ok. 32 proc. wszystkich gmin w Polsce) zawarło porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach programu „Czyste powietrze” - zauważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego - publicznego think tanku gospodarczego, nadzorowanego przez prezesa Rady Ministrów.

Najwięcej porozumień w gminach zawarto w województwach mazowieckim (113) i wielkopolskim (96), a najmniej w warmińsko-mazurskim (18) i opolskim (13). W podziale na powiaty najbardziej aktywne w tym zakresie okazały się gminy w powiecie krakowskim i kieleckim (po 14 porozumień gmin w powiecie) oraz ostrowskim (12 porozumień gmin w powiecie).

Program „Czyste powietrze” ruszył w 2018 roku i ma potrwać do końca roku 2028. Zgodnie z początkowymi deklaracjami jego budżet ustalono na 103 mld złotych. Jednak rządowy projekt nie spełnia, jak dotąd, oczekiwań. Przez dwa lata złożono 177 tysięcy wniosków i podpisano 146 tys. umów na dopłaty. Tymczasem plan zakładał wymianę 300 tysięcy kotłów rocznie.

Skomplikowane procedury i niewydolna sieć obsługi powodowały wielomiesięczne oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku. W drugim roku działania programu uproszczono formularz i warunki uzyskania dotacji. Do programu włączono banki i jednostki samorządu terytorialnego, czego oczekiwała Komisja Europejska – znaczna część pieniędzy na „Czyste powietrze” pochodzi z funduszy unijnych.

fot. Pixabay / Jerzy Górecki