W samorządach

Trwa namierzanie osób niepłacących za śmieci

Związek Międzygminny GOAP, grupujący Poznań i okoliczne gminy, ostro ściga dłużników. System gospodarowania odpadami staje się coraz szczelniejszy.

Opłaty śmieciowej w terminie nie uiszcza około 25 tys. właścicieli nieruchomości – wynika z najnowszych danych Związku Międzygminnego GOAP (Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej). Stworzono tam nawet specjalny dział egzekucji, zajmujący się ściąganiem należności.

 

Kto nie płaci za śmieci? „Mieszkańcy domków jednorodzinnych, jak i firmy oraz instytucje. Do wszystkich dłużników wysyłane są obecnie upomnienia wzywające do uregulowania opłat. W stosunku do tych, którzy nie wywiążą się z tego obowiązku wydawane będą tytuły wykonawcze oraz wszczynane postępowania egzekucyjne” – czytamy na stronie internetowej GOAP.

 

Związek chwali się, że pracownicy działu egzekucji pozyskali w minionych dwóch miesiącach od dłużników blisko 100 tys. zł. Dłużnicy muszą się liczyć z tym, że przyjdzie im uregulować zaległe opłaty, a także ponieść koszty postępowania. W ich interesie, a także całego związku, jest więc wnoszenie opłat w terminie.

 

Okazało się też, że choć od wejścia w życie rewolucji śmieciowej minął już ponad rok, jest grupa mieszkańców, którzy nadal… płacą za odbiór odpadów firmom śmieciowym. Co z nimi zrobić? Niestety, muszą uregulować dług wobec GOAP i na własną rękę windykować zwrot należności od firm śmieciowych. Zgodnie z zasadą: gapiostwo nie popłaca.

 

„Systematycznie prowadzone kontrole i wizje lokalne, a Związek przeprowadził ich w ostatnich trzech miesiącach ponad 1000, ujawniają też nieruchomości, których właściciele mimo ustawowego obowiązku nie złożyli deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Związek wysłał ponad 1700 wezwań do ich złożenia. W ich wyniku wpłynęło 136 deklaracji, a 460 właścicieli odpowiedziało, że na tych nieruchomościach nie powstają odpady. Ich wyjaśnienia zostaną zweryfikowane, podobnie jak przypadki braku odpowiedzi na wezwanie” – informuje GOAP.

 

Uszczelnianie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie GOAP postępuje. Potwierdza to wzrost poziomu płatności z 82 proc. w roku ubiegłym do ok. 90 proc. teraz. Oznacza to jednak, że nadal blisko 10 proc. zobowiązanych nie płaci za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych lub czyni to nieterminowo.

 

Członkami GOAP są dziś: Poznań, Buk, Czerwonak, Kleszczew, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz. Na jego terenie mieszka ponad 740 tysięcy osób, które rocznie wytwarzają około 290 tys. ton odpadów.

TAGI: gospodarka odpadami, postępowanie administracyjne, ustawa o porządku i czystości w gminach, zadłużenie,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane