Kultura W samorządach

Tradycja i kultura w parkach i wioskach tematycznych

Wizyta w mieście tkaczy albo osadzie fok, zwiedzanie ruin fortów albo spacer śladami Adama Mickiewicza. Lato to doskonały okres dla parków tematycznych. Jak Polska długa i szeroka samorządy prześcigają się w pomysłach, czym zaskoczyć i zachwycić turystów.

 

Jeszcze dekadę temu ktoś, kto chciał odwiedzić park tematyczny, musiał pojechać za granicę. Dziś to się zmienia. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa, na koniec ubiegłego roku wszystkich parków kulturowych było w Polsce 30. Ich tworzenie umożliwiła ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Określa ona park kulturowy jako formę ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego oraz wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

 

Doskonałym przykładem jest Park Kulturowy „Osada Łowców Fok” w Rzucewie, który powstał, by chronić wyjątkowe dla nadmorskiego regionu walory krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Z kolei w Parku Kulturowym „Miasto Tkaczy” w podłódzkim Zgierzu zobaczyć można zrekonstruowane domy z początku XIX wieku. Odtworzono historyczną nawierzchnię ulic oraz elementy małej architektury, takie jak lampy gazowe. Zgierz jest kolebką polskiego włókiennictwa. To tam produkowano pierwsze sukna, które trafiały na rynek rosyjski. W jednym z odrestaurowanych domów mieści się Centrum Konserwacji Drewna, w którym będą odbywać się szkolenia z technik konserwacji elementów drewnianych.

 

Dużą popularnością cieszą się w Polsce forteczne parki kulturowe, które powstały m.in. w Srebrnej Górze i Kłodzku.

 

Również w województwie kujawsko-pomorskim wioski tematyczne cieszą się ogromną popularnością. Można w nich wypiekać chleb, wcielić się w zielarza, poznać historię jajka i higieny, degustować miody, tworzyć rękodzieło ludowe, smażyć konfitury, a nawet uczestniczyć w weselu sztygara - kujawsko-pomorskie wioski tematyczne to nowoczesny sposób na promocję turystyczną małych miejscowości i wsi.

– W naszym województwie działa kilkanaście wiosek tematycznych, niektóre już od kilku lat, inne dopiero co otworzyły drzwi dla swoich gości. Dzięki wykorzystywaniu nieoczywistego potencjału turystycznego danej miejscowości, twórcy wiosek w innowacyjny sposób przyczyniają się do rozwoju wsi i aktywizacji ich mieszkańców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski)

W położonej w Borach Tucholskich Pile nad Brdą w latach 1859 - 1939 działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. W najprężniej działającej w regionie wiosce tematycznej można zwiedzić zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy górniczej wioski w XIX wieku. Atrakcyjną propozycją są gry terenowe. Na odważnych czeka poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera ukrytego w kopalni przed 120 laty. Gra „Znajdź pracę w kopalni” pozwala natomiast sprawdzić swoje predyspozycje do zawodu borowiackiego górnika.  Dodatkowo można próbować swoich sił w kowalstwie i garncarstwie a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Dla grup zorganizowanych przygotowywana jest biesiada borowiacko-śląska „Wesele Sztygara”. To rekonstrukcja wesela pochodzącego ze śląska sztygara Eryka i borowianki Zosi, które odbyło się we wsi w latach 30-tych XX wieku.

 

Z kolei Wioska Ptasia w Adamkowie przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także sztuki. Znakomicie przygotowana ścieżka ornitologiczna umożliwia obserwowanie wielu  gatunków ptaków występujących w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Można także wyruszyć szlakiem Leona Wyczółkowskiego, bowiem słynny młodopolski malarz czerpał w tych okolicach inspiracje dla swoich pejzaży. Obie pasje pozwala połączyć Plenerowe Muzeum Ptaka prezentujące drewniane rzeźby.

Na uwagę zasługuje też Wioska Początku Życia w Jajkowie. Jej autorzy starają się znaleźć odpowiedź na pytanie co było pierwsze jajko czy kura? Goście wioski odkrywają tajemnice jajek nie tylko od strony przyrodniczo-biologicznej, ale również kulinarnej i kulturowej – jajko, jako symbol powrotu do życia, pojawia się w mitach różnych kultur. Wioska oferuje także wspólne przygotowywanie potraw z jaj i degustacje lokalnych produktów. Można tu posmakować zupy jajecznej, klopsików z jajek i tzw. jajek w gniazdku oraz ajerkoniaku domowej roboty.

 

Na gości górznieńskiej Wioski Mydlarskiej czekają atrakcje związane z historią higieny osobistej. Wśród nich warsztaty mydlarskie, podczas których maluchy własnoręcznie przygotują prawdziwe, naturalne mydła, wizyta w starej pralni gdzie można wypróbować ponad 100-letnie tradycyjne i zapomniane już techniki prania, maglowania i prasowania. Dodatkowo w wiosce można uczestniczyć w warsztatach artystycznych i kowalskich. Do dyspozycji gości pozostaje również park linowy zlokalizowany nad jeziorem górznieńskim. 

 

Tematem przewodnim  Wioski Owocowej w Węgiersku są drzewa owocowe, zwłaszcza śliwki węgierki, z którymi wiąże się legenda o powstaniu osady. We wsi zachował się stary sad oraz zabytkowy drewniany dom. Można wziąć udział w pokazie smażenia konfitur połączonych z ich degustacją, a w czasie warsztatów własnoręcznie przyozdobić słoiczki na owocowe przetwory. 

W Wiosce Chlebowej w Janiej Górze na odwiedzających czeka pokaz tradycyjnego młócenia zboża oraz warsztaty chlebowe: przygotowania ciasta chlebowego zgodnie ze starą, oryginalną recepturą oraz wspólne wypiekanie chleba w prawdziwym piecu chlebowym. Organizowana jest również gra fabularna, której scenariusz nawiązuje do legendy wioski chlebowej.

 

Wizyta w Nowym Suminie to okazja aby doświadczyć bogactwa kultury ludowej Borów Tucholskich. W Borowiackiej Wiosce w Nowym Suminie zachowały się tradycyjne borowiackie chaty, stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego czy dawne narzędzia rolnicze. Na gości czekają lokalne potrawy, np. borowiackie mace czy fryndze. Usłyszymy także opowieści o historii wsi i lokalne legendy. W ofercie są pokazy strzyżenia owiec i przędzenia wełny, warsztaty kulinarne na których nauczymy się  piec podpłomyki czy ubijać masło, a także warsztaty rękodzieła z  wykorzystaniem drewna, filcu, siana i pestek. Ciekawą propozycją są gry i zabawy ruchowe w stogu siana.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane