W Ostrowie Wielkopolskim rusza budowa systemu monitorowania miejsc parkingowych. Inwestycja będzie kosztować prawie 1,7 mln zł i w całości zostanie sfinansowana z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa. Jest częścią miejskiego przedsięwzięcia „E-Ostrów 2050 – miasto ekologiczne, energetyczne, ekonomiczne”. Na miejscach parkingowych zostaną zainstalowane czujniki (łącznie 1000 na sześciu parkingach), które wskażą czy miejsce jest wolne, czy zajęte. Dane trafią na pięć tablic informacyjnych w mieście. System powstanie w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy.
Na potrzeby inwestycji zostanie zbudowana sieć telekomunikacyjna, która w przyszłości może posłużyć kolejnym inteligentnym rozwiązaniom. – System będzie umożliwiał podłączenie różnego rodzaju infrastruktury odczytującej na przykład poziom wód czy suchość trawników. Tego typu czujniki będą mogły być podłączane do tej samej sieci telekomunikacyjnej i będą mogły być w tej sieci odczytywane. Chcemy te dane uwolnić. Będą otwarte, każdy będzie miał do nich dostęp – zapowiada Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim.
Od początku 2022 roku podobny system działa w Rzeszowie. Stolica Podkarpacia chwali się, że jest prekursorem na skalę krajową. Systemem została objęta miejscowa strefa płatnego parkowania. Informacje o liczbie wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Mieszkańcy, którzy pobiorą ją na swoje urządzenia, zyskają dostęp do nawigacji i informacji o lokalizacji wolnych miejsc w czasie rzeczywistym. Mają też możliwość zgłaszania uszkodzeń i awarii infrastruktury strefy parkowania.
Inteligentnym Systemem Płatnego Parkowania objęto w Rzeszowie około 2200 miejsc postojowych. Do detekcji zajętości wykorzystano elementy sztucznej inteligencji analizujące obraz obszarów postojowych z 388 kamer oraz dane 305 czujników detekcyjnych. Wartość inwestycji współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (PO Polska Wschodnia 2014–2020) to 14,7 mln zł. W ramach projektu powstała także w centrum Rzeszowa infrastruktura sieci światłowodowej, która ułatwi budowę kolejnych systemów informatycznych.
Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego
To kolejny krok ku nowoczesności. Ostrów Wielkopolski chce być miastem inteligentnym i coraz bardziej przyjaznym mieszkańcom. Wdrażając taki system nie tylko poprawiamy jakość życia mieszkańców, ale również tworzymy infrastrukturę pozwalającą na lepsze zarządzanie miastem.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
Wszystko co związane z ideą smart city jest mi bardzo bliskie. Zależy mi, aby nowoczesne technologie służyły poprawie warunków życia mieszkańców i tak jest w tym przypadku. Korzystając z aplikacji mobilnej lub interaktywnych tablic kierowcy szybciej znajdą wolne miejsca i oszczędzą czas. Podniesiemy bezpieczeństwo w centrum miasta i co bardzo istotne, ograniczymy ilość spalin.
Fot. Pixabay