W samorządach

Szkolenia z zarządzania kryzysowego dla samorządowców

Konferencja pn. „Wojsko-Samorząd” z udziałem szefa MON, fot. MON

Szkolenia dla samorządowców z zarządzania kryzysowego i wzmocnienie gmin w tym zakresie zapowiedział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji pn. „Wojsko-Samorząd”, która odbyła się 14 marca w Poznaniu.

W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego uczestniczyli m. in. posłowie, samorządowcy regionu oraz kadra dowódcza 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

– Zapraszam na szkolenia także i samorządowców. Jesteśmy gotowi, żeby wprowadzić szkolenia. Trzeba wzmocnić te komórki dotyczące zarządzania kryzysowego, ale też umiejętności gospodarzy gmin i powiatu w tym zakresie. To jest nieodzowne. Musicie mieć kompetencje do tego na czas kryzysu związanego z klęskami żywiołowymi, bo one się zdarzają najczęściej, ale również na czas kryzysu o charakterze militarnym. (…) Szczególnie premiowane będą te samorządy, które dają miejsce dla tworzonych jednostek wojskowych: np. budynki na użytek Wojsk Obrony Terytorialnej – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji omówione zostały m.in. tematy dotyczące działań na rzecz bezpieczeństwa w stałym rejonie odpowiedzialności 12. WBOT oraz reagowanie wojska stacjonującego w województwie wielkopolskim w działaniu kryzysowym. Poruszono także wątek możliwości pozyskania wsparcia finansowego dla samorządów na realizację inwestycji drogowych oraz konieczność zadbania o infrastrukturę krytyczną

– My musimy zbudować potencjał, magazyny infrastruktury krytycznej, sprzęt na poziomie powiatu. Budowa schronów. Wiem, że tym się bardzo interesujecie. I to będzie realizowane też i z budżetu, w ramach środków obrony cywilnej. Dziś stawiamy na rozwój Wojska Polskiego, na rozwój przemysłu zbrojeniowego. To jest absolutnie konieczne. (…) Powszechna produkcja dronów. Używanie dronów we wszystkich rodzajach wojsk. (…) Kolejny element to powszechne szkolenia wojskowe. Przygotowujemy program dla wszystkich. Dla tych, którzy zostaną żołnierzami, przejdą do rezerwy, zostaną żołnierzami zawodowymi, ale również dla tych, którzy będą chcieli się przeszkolić z zachowania w sytuacjach kryzysowych – mówił wicepremier.

Szef MON poinformował też, że na ukończeniu są prace nad stworzeniem podręcznika poświęconego reagowaniu na sytuacja kryzysowe. – Podręcznik w wersji dla osób dorosłych, ale też i w wersji dla dzieciaków. W tym roku dotrze do każdego polskiego domu – zapowiedział.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane