W samorządach

Swarzędz ma nowy dworzec kolejowy

Sławomir Bukowski

15.02.2013

Centrum Powiadamiania Ratunkowego znajdzie się w przejętym od PKP i właśnie wyremontowanym dworcu kolejowym w Swarzędzu.

W czwartek budynek został otwarty dla podróżnych. Zabytkowy, XIX-wieczny dworzec w Swarzędzu był wcześniej mocno zdewastowany i wymagał gruntownego remontu. Modernizację sfinansowały PKP i budżet państwa. Odnowiono elewację, wnętrza i windy. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wszystkie instalacje i ogrzewanie. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, inwestycja prowadzona była pod nadzorem konserwatora zabytków.


Po symbolicznym przecięciu wstęgi burmistrz Swarzędza Anna Tomicka podziękowała przedstawicielom PKP za dobrą współpracę i przekazanie gminie wyremontowanego budynku. Jak mówiła, doskonale udało się połączyć dwie funkcje w jednym miejscu. Dworzec nadal służyć będzie pasażerom, dla których przygotowano poczekalnię, kasę i sanitariaty przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Równocześnie do budynku wprowadzą się służby interwencyjno-ratunkowe: pogotowie, straż pożarna i straż miejska, skupione w utworzonym przez gminę Swarzędz Centrum Powiadamiania Ratunkowego.


Dworzec połączony zostanie przeszklonym korytarzem z garażami, które powstaną na miejscu zdewastowanego, starego baraku.


Dyrektor Wydziału Teleinformatyki i Zarządzania Kryzysowego UMiG Adam Zimniak oprowadził gości po wszystkich pomieszczeniach nowego centrum. Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Poznaniu Roman Biniszkiewicz powiedział, że swarzędzki przykład połączenia funkcji dworca i siedziby służb ratunkowych jest z punktu widzenia mieszkańców wyśmienity.


Swarzędzki dworzec kolejowy jest już siódmym w Wielkopolsce obiektem zmodernizowanym przez PKP i przekazanym samorządom. Łączny koszt inwestycji wyniósł 2,2 mln zł.

TAGI: dobre praktyki, obiekty budowlane, transport,