W samorządach

Zanim nadejdzie susza

Trwa proces konsultacji projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie przyjęcia Planu przeciwdziałania skutkom suszy.

Plan obejmuje lata 2021 - 2027. Jego projekt został ogłoszony m.in. na stronie BIP Rządowego Centrum Legislacji w zakładce Legislacja - Rządowy proces legislacyjny.

Ekstremalne zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne, w tym susze, są występującą od zawsze cechą klimatu i stosunków wodnych Polski. Jednakże - zauważają autorzy Planu - w ostatnich latach częstość ich występowania uległa wyraźnemu nasileniu. W latach 1951 – 1981 susza spadła na Polskę 6 razy, zaś w latach 1982 –2011 już 18 razy.

W ostatniej dekadzie, tj. latach 2010 – 2019, susze występowały dwukrotnie częściej niż w dekadach poprzednich. Susze o dużej intensywności i obejmujące większą część kraju wystąpiły w latach 2011, 2015, 2018 i 2019 (statystycznie co 2,5 roku). Dla porównania, we wcześniejszym okresie (1989 – 2009) susze o dużej intensywności i zasięgu notowano średnio raz na 5 lat (lata 1989, 1992, 2000 i 2003).

- Gorąco zachęcam przedstawicieli gmin do zapoznania się z projektem Planu, a szczególnie z wykazami prac, które planuje się wykonać na terenach gmin w obrębie poszczególnych zlewni - apeluje Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.
- W przypadku uwag, proszę je kierować bezpośrednio do osób wskazanych w piśmie przewodnim Ministerstwa Infrastruktury. Przekazanie uwag także do biura Związku (biuro@zgwrp.pl) pozwoli naszym przedstawicielom w zespołach roboczych Komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego na przedstawienie ich podczas opiniowania dokumentu.

Fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane