W samorządach

Surowce ze śmieci, partnerstwa strategiczne i Strażnicy Planety

O ekowyzwaniach związanych z odpadami, inwestycjach w nowe instalacje i składowiska, partnerskiej współpracy z samorządami w ramach PPP i budowaniu wartości firm komunalnych rozmawiamy z Pawłem Augustynem, prezesem zarządu ENERIS Surowce, największej polskiej firmy branży komunalnej.

Jakie w tej chwili widzi pan największe wyzwania stojące przez Polską w obszarze odpadów, ich powstawania i właściwego zagospodarowywania?

Niestety system gospodarki odpadowej w Polsce ma wiele do nadrobienia, szczególnie w zakresie dostępnej technologii i jakości surowca. Bardzo duża nierównowaga pomiędzy możliwościami instalacji a podażą odpadów jest jedną z głównych przyczyn wzrostu cen. Kolejną zmienną jest legislacja, która wymaga od nas kosztownych inwestycji niezbędnych do spełnienia wymogów prawnych. Minie jeszcze 5–7 lat, zanim rynek znajdzie się w równowadze.

 

W centrum modelu biznesowego ENERIS znajdują się bezsprzecznie kwestie ochrony środowiska. Co ponadto chciałby pan, aby wyróżniało ENERIS Surowce i jej podejście do sposobu prowadzenia działalności w branży komunlanej?

W centrum naszej uwagi jest klient z jego potrzebami i czyste środowisko, choć zabrzmi to górnolotnie, jako nasze zobowiazanie wobec przyszłych pokoleń. Jesteśmy firmą, która nie tylko na co dzień odbiera odpady czy zagospodarowuje je w naszych sortowniach, nowoczesnych instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania, w spalarni odpadów niebezpiecznych czy na składowiskach. Wyróżnia nas to, że do gospodarki odpadami podchodzimy kompleksowo. Wobec ciągle zmieniającego się prawa, kolejnych obostrzeń nakładanych na samorządy i firmy komunalne, coraz wyższych poziomów odzysku, jakie musimy spełnić wobec restrykcji grożących ze strony Unii Europejskiej, staliśmy się także dla naszych partnerów konsultantami w procesie projektowania systemu odzysku surowców. Ogromną wagę przywiązujemy do partnerstwa, działając w formule PPP z samorządami osiągamy efekt synergii płynący z łączenia potrzeb lokalnych samorządów, sąsiadujących z nami mieszkańców i praw płynących z rachunku ekonomicznego firmy (np. w Pile – zbiórka odpadów, czy pod Krakowem – instalacja MBP i składowisko przy współwłasności związku międzygminnego). Dla nich nie tylko śledzimy trendy, ale też uczestniczymy w ich wyznaczaniu poprzez aktywne członkostwo w organizacjach branżowych, jak np. nasza spółka zajmująca się recyklingiem baterii ENERIS Recupyl, która jest członkiem European Battery Recycling Association. Z drugiej strony, w celu spełnienia oczekiwań naszych klientów, stale doskonalimy sposoby zarządzania. Aby móc w pełni kontrolować i rozwijać aspekty organizacyjne, środowiskowe oraz bezpieczeństwa pracy, wdrażamy w ENERIS Surowce zintegrowane systemy zgodne z ISO 9001 oraz ISO 14001. Najważniejsi są jednak ludzie, najlepsi specjaliści na każdym stopniu drabiny. Wierzymy, że do realizacji naszych usług potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Dlatego inwestujemy w szkolenia, a także dbamy o dobre warunki pracy i solidny pakiet socjalny, aby najlepsi – nazywani przez nas Strażnikami Planety – zostali z nami przez długie lata. Nade wszystko liczy się bezpieczeństwo. W czasie epidemii nie tylko zachowanie rygorystycznych zasad BHP w ruchu drogowym, w sortowniach czy na składowiskach, ale także zapewnienie takich działań, aby m.in. nasi kierowcy i ładowacze nieprzerwanie mogli dbać o warunki sanitarne na polskich ulicach – to nasza misja w tym trudnym czasie.

 

Jak wyglądają plany ENERIS na najbliższe lata? Jakie są kierunki rozwoju działalności?Jakie ambicje chcą Państwo realizować? 

Wspominane rosnące wymagania związane z poziomami odzysku wymagają inwestycji w nowe instalacje, nowocześniejsze i wydajniejsze. Przygotowujemy się do budowy parku technologicznego, w którym będziemy testować nowoczesne instalacje do przetwarzania odpadów. Będziemy rozbudowywać kwatery na zarządzanych przez nas składowiskach i chcielibyśmy zakupić kolejne, aby bazując na naszych doświadczeniach móc przedłużać ich żywotność. Planujemy zwiększać wytwarzanie i zagospodarowywanie paliwa RDF, czyli paliwa z odpadów kalorycznych, a nienadających się już do odzysku surowcowego, jak również będziemy inwestować w nowoczesne technologie zarządzania odpadami niebezpiecznymi i recykling baterii w całym łańcuchu wartości. 

W końcu będziemy rozwijać się w obszarze logistyki, bo nasze samochody w każdym miesiącu przejeżdżają setki tysięcy kilometrów i są niezbędne dla realizacji oraz poprawy rentowności kontraktów (ENERIS Surowce jest laureatem tegorocznej nagrody o Puchar Recyklingu w kategorii „Zielony transport”). 

Nie ustajemy też w wysiłkach, aby zwiększać możliwość pozyskiwania czystego surowca wtórnego, tak przez inwestycje operacyjne, jak i działania edukacyjne z firmami i samorządami. Już dziś 22 samorządy korzystają z bezpłatnych materiałów drukowanych, filmów i strategii komunikacyjnych przygotowanych przez nas w ramach Koalicji 5 frakcji.
 

Chcesz poznać nasz Raport Zrównowazonego Rozwoju – napisz: komunikacja@eneris.pl


ENERIS Surowce w liczbach

– 1043 pracowników zatrudnionych na umowę o pracę

– 10 spółek prężnie działających w 11 województwach i ponad 50 gminach

– 3 nowocześnie zarządzane instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów

– 342 tys. ton zdolności przerobowej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania 

– 6457 km kw. powierzchni gmin obsługiwanych w 2020 r., około 900 000 mieszkańców gmin wśród klientów ENERIS Surowce

– 170 000 pojemników i kontenerów w dyspozycji, 4 300 000 worków do selektywnej zbiórki odpadów rozdanych mieszkańcom

– 25 tys. ton odpadów komunalnych odbieranych średnio w skali miesiąca, ok. 300 tys. ton rocznie

– 7 instalacji do sortowania i doczyszczania odpadów surowcowych, w których odpady są poddawane segregacji w celu dalszego recyklingu

– 4,5 tys. ton odpadów odzyskanych do recyklingu średnio w skali miesiąca, ok. 53tys w ciągu roku

– 3,6 tys. ton baterii poddanych recyklingowi w 2019 r., ułożone jedna za drugą okrążyłyby Polskę 2,5 razy!

– 500 ton profesjonalnie zutylizowanych odpadów medycznych (średnio w miesiącu), odbieranych od 20 szpitali w kraju

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane