W samorządach

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet

Od 8 marca po Stoczni Gdańskiej będzie można spacerować z aplikacją mobilną „Stocznia jest kobietą”! Jak wyglądała praca suwnicowej? Co to był posiłek regeneracyjny? Gdzie znajdował się stoczniowy żłobek? O swoich wspomnieniach na łamach aplikacji, w 21 punktach, jak w 21 postulatach strajkowych, opowiadają byłe pracownice Stoczni Gdańskiej. Aplikacja jest jednym z kilku wydawnictw podsumowujących trwający ponad 1,5 roku „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” realizowany przez Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej.

Za pomocą aplikacji będzie można wysłuchać wspomnień pracownic Stoczni Gdańskiej, obejrzeć  archiwalne i współczesne fotografie dokumentujące pracę w Stoczni oraz odnaleźć opisywane miejsca dzięki nawigacji GPS i interaktywnej mapie. Aplikacja dostosowana jest do potrzeb osób niedowidzących i była testowana przez seniorki i seniorów pod kątem przejrzystości i łatwości obsługi.

 

Będzie ona dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play na koncie publishingowym Stowarzyszenia Arteria. W marcu pojawi się także wersja na platformę iOS oraz angielska wersja językowa.

 

W nowej aplikacji znajdą się opowieści Jadwigi Konieczyńskiej o pracy w stoczniowej księgowości, Stanisławy Palczewskiej, Marianny Spychały, Heleny Dmochowskiej, Urszuli Sciubeł i Mirosławy Majewskiej o pracy suwnicowych, Anny Gliszczyńskiej – pracownicy laboratorium, Krystyny Rożnowskiej specjalistki technolog z Zakładu Budowy Silników, Natalii Ostrowskiej, córki dyrektora stoczniowego szpitala.

Córkami stoczniowców są także Anna Makilla-Puczka i Genowefa Lewandowska, które wspominają zakładowe choinki. Bożena Kwiecień pracowała w stołówce stoczniowej, a Zofia Ferenc w warsztatach szkolnych (dzisiejszy IS Wyspa). Halina Majder opowie o pracy w stoczniowej administracji, Zofia Mausolf o pracy kierowniczki działu zbytu, Jadwiga Roszak-Kuczyńska o technologiach malowania i konserwowania statków, a Halina Lewna o trasowaniu.

W aplikacji pojawiają się także sylwetki Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej i Olgi Krzyżanowskiej, które ze Stocznią Gdańską związały swoje zawodowe życie. Za sprawą dwóch ostatnich pojawia się opowieść o stoczniowej przychodni. Kobiety pracowały w każdym właściwie budynku na terenie Stoczni: na pochylniach, w domu kultury, dyrekcji, willi dyrektora, halach 42A, 46A, 49A itd.

Projekt „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów” realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 

Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów

Aplikacja mobilna powstała w ramach projektu „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów”, który jest trzecią edycją działania Stowarzyszenia Arteria, realizowanego w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej. Projekt przywraca pamięć o kobietach, które pracowały w Stoczni Gdańskiej - zakładzie pracy stereotypowo kojarzonym z męskimi zawodami. Aplikacja umożliwia zwiedzanie terenów dawnej Stoczni Gdańskiej ze smartfonem lub tabletem. Narracja wycieczki oparta jest, podobnie jak w innych projektach z serii „Stocznia jest kobietą”, na pracy kobiet. 

 

Głównym celem trzeciej edycji projektu ,,Stocznia jest kobietą"  była cyfrowa aktywizacja gdańskich seniorek i seniorów, którzy wzięli udział w ponad 200 godzinach warsztatów na różnych poziomach zaawansowania z zakresu obsługi komputerów, tabletów oraz różnych aplikacji mobilnych.

 

Projekt realizowany był od września 2014 do marca 2016 roku w partnerstwie z instytucjami z Polski, Islandii i Norwegii: Instytutem Kultury Miejskiej, Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii oraz Oslo and Akershus University College w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.