W samorządach

Słabo z wymianą pieców w Warszawie

W tym roku w stolicy wymieniono zaledwie 179 kopciuchów – podaje Polski Alarm Smogowy posiłkując się danymi urzędu miasta i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Jak podliczył PAS, urząd miasta w swoich budynkach wymienił 118 kotłów. Z kolei mieszkańcy Warszawy korzystając z dotacji miejskich i programu Czyste Powietrze wymienili 61 kotłów. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku Warszawa zlikwidowała zaledwie 1,2 proc. kopciuchów. Na likwidację około 15 tysięcy warszawskich pozaklasowych kotłów pozostało zaledwie 15 miesięcy.
– Proces wymiany kotłów w Warszawie to kompletna porażka – komentuje Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu, warszawskiego oddziału Polskiego Alarmu Smogowego. – Powinna zapalić się czerwona lampka w urzędzie miasta. W Warszawie wciąż dymi 14 821 kotłów na węgiel i drewno, a do zakończenia wymiany zostało 15 miesięcy.

W 2020 r. w Warszawie wymieniono 711 kotłów, kolejny rok nie zapowiada się dużo lepiej. Jak podaje Biuro Ochrony Powietrza, na razie w 2021 r. zaopiniowano pozytywnie 909 wniosków o wymianę, a łączna liczba złożonych wniosków przekracza dwa tysiące. To stanowczo za mało, by zakończyć proces likwidacji kopciuchów w terminie przewidzianym prawem.

– Nadchodzi sezon grzewczy i już teraz mówimy warszawiakom: przygotujcie się na najgorsze – dodaje Sylwia Jedyńska. – Czeka nas toksyczne, smogowe powietrze. Kilka lat temu w jednej z kampanii mówiliśmy: „Wstrzymaj oddech, jesteś w Polsce”. W Warszawie to zdanie wciąż ma rację bytu. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że lata walki ze smogiem przyniosły mizerne efekty. Z zazdrością patrzymy na Kraków, którego mieszkańcy oddychają coraz czystszym powietrzem. Jeśli proces wymiany kopciuchów nie przyspieszy, to już wkrótce Warszawa zasłuży na miano smogowej stolicy Polski.

– Trudno nam zrozumieć obecną sytuację – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Urząd Miasta st. Warszawy oferuje dopłaty do wymiany kopciucha sięgające prawie 20 tys. zł. Dodatkowo można skorzystać z dopłat z programu Czyste Powietrze i docieplić dom. Niestety, nie widać postępu w likwidacji tych najmocniej kopcących kotłów. Znam niewielkie gminy z południa Polski, które wymieniają podobną liczbę kotłów co Warszawa. Warto zastanowić się zatem, skoro zachęty finansowe nie są wystarczającym bodźcem, to jak przekonać warszawiaków do wymiany? Być może problemem jest brak dotarcia do posiadaczy takich kotłów, zwłaszcza osób starszych lub uboższych? Ewidentnie dotychczasowe podejście urzędu miasta nie jest skuteczne. Zachęcam miasto do gruntownego przemyślenia strategii rozwiązania tego problemu, zwłaszcza, że już za 15 miesięcy kopciuchy w Warszawie i na Mazowszu staną się nielegalne. Od przyjęcia uchwały antysmogowej minęły już prawie cztery lata, a efektu wciąż nie widać.

W centrum Warszawy na ekranie reklamowym LED umieszczony jest licznik, który wyświetla aktualizowane dane na temat liczby warszawskich kopciuchów oraz liczbę dni, jaka pozostała do zakończenia ich wymiany. Licznik powstał dzięki wsparciu państwa Agnieszki i Przemysława Gacek oraz grupy Pracuj i jest elementem kampanii inicjatyw Warszawa Bez Smogu, Smog Wawerski i Polski Alarm Smogowy.

Oprac. na podst. inf. PAS