W samorządach

Sezon na kino plenerowe… trwa w najlepsze!

Filmowa rozrywka przestaje być już tylko domeną dużych kin czy domowych salonów i coraz lepiej radzi sobie w plenerze czy w mniejszych, ale prężnie zarządzanych miejscowościach.

Moda na kina plenerowe w Polsce przyjęła się na dobre, wszystko dzięki technologiom, które pozwalają cieszyć się nie gorszej jakości obrazem, niż w kinach również na pokazach filmowych „pod chmurką”. Takie kina są szansą na wspólne przeżywanie sportowych czy filmowych emocji. Firma Epson, światowy lider wśród producentów projektorów czynnie wspiera podobne projekty. To właśnie dzięki japońskiej marce widzowie letnich seansów organizowanych  m.in. w Domu Kultury we Włoszczowie czy w Trójmieście obejrzą największe kinowe hity.

Włoszczowa niczym Bollywood

Dyrektor Domu Kultury we Włoszczowie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności, oraz chcąc uatrakcyjnić repertuar Domu Kultury, podjął decyzję o zakupie odpowiedniego projektora.

Firma Mentor Systemy Audiowizualne ze Szczecina zaoferowała projektor Epson EB-L1495U z zamysłem stworzenia kina letniego, strefy kibica i przygotowań na Euro oraz jako dodatkowy sprzęt do tradycyjnego kina. Ten nowoczesny laserowy projektor stosuje autorską technologię 3LCD Epsona,  doskonałą do zastosowania podczas wielkich wydarzeń w dużych pomieszczeniach czy wydarzeniach plenerowych. 3LCD gwarantuje wyraźny obraz, równe natężenie światła barwnego i kolorowego przez co kolory są nasycone, wyraziste. Dokładnie takie jak widzimy na co dzień i jakie chcemy widzieć na dużym ekranie. Bardzo wysoka jasność  9000 lumenów jest z kolei  gwarancją najwyższej jakości obrazu, nawet w jasnym otoczeniu. Szeroki zakres wymiennych obiektywów pozwala na wyświetlanie obrazu np. o szerokości 7m z odległości 2,5m aż po obraz o szerokości 7m z  50m. To pozwala na dogodne dopasowanie sprzętu do własnych oczekiwań i warunków otoczenia. Również dzięki szerokiej serii obiektywów z silnikami, obejmującej opcjonalne obiektywy o ultrakrótkim rzucie (UST), kąt montażu projektora wynosi 360°, co pozwala umieścić go w niemalże dowolnym miejscu bez zniekształcenia obrazu i utraty jasności. Atutem jest też prosta obsługa, co umożliwia korzystanie z niego przez każdego pracownika działu kultury w placówkach samorządowych. Co więcej, ten projektor jest objęty gwarancją na 5 lat lub 20 000 godzin pracy.

Wybór profesjonalistów

„Przystępując do pracy nad przygotowaniem postępowania o udzielenie zamówienia na zakup projektora, wiedzieliśmy dokładnie, czego potrzebujemy; zarówno teraz (w kontekście projekcji plenerowych), jak i w przyszłości (optyka ultra short throw dla potrzeb cyfrowych scenografii/mappingu na scenie wewnątrz budynku). Uzbrojeni w pewną wiedzę teoretyczną, zaprosiliśmy na prezentację sprzętu dystrybutorów wiodących marek, zarówno w technologii 3LCD, jak i DLP. Kilka ostatnich tygodni, od kiedy używamy laserowego Epsona utwierdziły nas w przekonaniu, że dla naszych potrzeb wybór technologii 3LCD był strzałem w „10” – widzowie w strefie kibica podkreślają znakomitą jakość obrazu i soczystą zieleń murawy J. Jestem także zadowolony z wyjątkowo cichej pracy projektora; w naszej sytuacji ma to duże znaczenie, gdyż urządzenie jest usytuowane bezpośrednio za plecami widzów. Cieszę się, że w naszym postępowaniu najlepsza okazała się oferta firmy Mentor, która była gotowa błyskawicznie dostarczyć urządzenie, dzięki czemu zdążyliśmy na mecz otwarcia mistrzostw J.
Ten sprzęt to dla nas inwestycja na lata. Lata dobrej pracy przy użyciu wysokiej klasy narzędzi.
To także szansa na zwiększenie przychodów z realizacji komercyjnych pokazów plenerowych (zapytania już wpływają). Projektor Epson spełnia wszystkie nasze obecne oczekiwania,
nawet z pewnym zapasem. Wysoka jasność (rzędu 9000 lumenów zarówno dla światła barwnego jak i białego), w połączeniu z rozdzielczością WUXGA gwarantuje realizm wyświetlanych kadrów i uzyskanie w plenerze jakości, porównywalnej z tą z sal kinowych. W mojej ocenie relacja jakość/cena w przypadku Epsona EB-L1495U jest na optymalnym poziomie” – mówi Sylwester Kowalski, dyrektor Domu Kultury we Włoszczowie.

Pozytywne wrażenie i funkcjonalność sprzętu potwierdza Grzegorz Krzywonos, kierownik Kina "Muza" we Włoszczowie, podczas organizowanej we Włoszczowie VIII Konferencji Kin Studyjnych i Lokalnych - W kinie o kinie nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem „Kiniarz Roku Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych 2019 r.” – „Projektor EB-L1495U to był świetny wybór i w mojej ocenie to najlepszy sprzęt w tej klasie. Jest łatwy w obsłudze, a jakość obrazu, kontrast czy doskonałe odwzorowanie kolorów pozwala realizować projekcje na najwyższym poziomie.  Nie bez znaczenia jest też fachowe wsparcie profesjonalistów z Epsona, którzy zawsze z uśmiechem służą pomocą.”

„Jesteśmy otwarci na wspieranie najciekawszych przedsięwzięć kulturalnych takich jak projekty kina plenerowego. Seanse pod przysłowiową chmurką to olbrzymie wyzwanie, nie tylko pod kątem artystycznym, ale przede wszystkich technologicznym – używany do wyświetlania obrazu sprzęt musi sprostać wyzwaniom projekcji plenerowej z zachowaniem wiernego odwzorowania barw, świateł czy kontrastów – mówi Andrzej Bieniek, Business Account Manager w Epson Europe. – Nasz projektor instalacyjny Epson EB-L1495U został stworzony m. in.  z myślą o tego rodzaju projektach. Dzięki oparciu o technologię 3LCD, urządzenie spełnia wysokie wymagania co do jakości i równego natężenia jasności światła barwnego oraz białego, dzięki czemu sprawdza się w plenerze równie dobrze co w tradycyjnej sali kinowej. Warte podkreślenia jest to, że posiadamy w ofercie projektory o jasnościach od 3 000 do 30 000 lumenów, które odpowiednio dobrane,  spełnią stawiane przed nimi oczekiwania.”

Duża frekwencja na seansach kinowych potwierdza ogromne zapotrzebowanie na projekcje realizowane w niecodziennych warunkach. Kino Letnie może być główną imprezą lub uzupełnieniem i uatrakcyjnieniem większego wydarzenia, stanowi znakomitą atrakcję dla mieszkańców i turystów. Wiele gmin myśli już o pójściu w ślady samorządowców z Włoszczowy.