Kolejny budżet wieloletni Unii Europejskiej skończył się w 2020 roku, ale zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regułami środki mogą być wydawane jeszcze w kolejnych latach. W naszym rankingu posługujemy się danymi ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego wydatkach, a nie zestawieniami umów zawartych na realizację kolejnych projektów. Wydatki z budżetu 2014–2020 będą jeszcze pojawiać się w kolejnych sprawozdaniach samorządów, tych dotyczących roku 2022. Niemniej jednak dane, które pokazujemy, to już końcówka tej bardzo szczodrej dla Polski perspektywy finansowej, prezentowane zestawienia mają zatem charakter zbliżony do podsumowania całego siedmioletniego okresu.
Dane przytaczane w rankingu, a odnoszące się do miast na prawach powiatu, obejmują zarówno dotacje do wydatków budżetowych, jak i kwot wydatkowanych przez spółki komunalne. Uwzględnienie środków spółek powodowało niekiedy znaczące przesunięcia w kolejności zajmowanej przez poszczególne miasta.
Biorąc pod uwagę łączną wysokość dotacji w przeliczeniu na mieszkańca absolutnymi liderami są Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk. W każdym z nich dotacje w ostatnich ośmiu latach przekroczyły 10 tysięcy złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W sumie w 51 samorządach kwota ta przekroczyła 5 tysięcy złotych na osobę.
Nie ma samorządów, które nie otrzymały żadnych dotacji z programów operacyjnych Unii Europejskich, ale są takie, które skorzystały z nich w śladowych ilościach. W 8 gminach wiejskich, 2 małych miastach i jednym mieście powiatowym ich łączna wielkość nie przekraczała 100 zł na osobę.
Fot. UM Słupsk
Pełna treść rankingu do pobrania:
Zamawiając roczną prenumeratę WSPÓLNOTY na 2023 r. otrzymują Państwo:
– Bezpłatny stały dodatek „KURIER PRAWNY” – kompleksowo opisuje najważniejsze zmiany w prawie, analizuje ich skutki oraz przypomina o ważnych terminach. Zawiera artykuły szczegółowo omawiające ważne i aktualne zagadnienia.
– Bezpłatne szkolenia online dostępne 24h/7 - zachęcamy do skorzystania z 9 specjalistycznych szkoleń online o tematyce bezpośrednio dotyczącej pracy w JSToraz 35 szkoleń dotychczas udostępnionych z zakresu kompetencji zarządczych i praktycznych aspektów funkcjonowania urzędu (więcej szczegółów TUTAJ)
– Bezpłatny dostęp do wydań archiwalnych WSPÓLNOTY – 25 lat archiwum, w którym znajdują się analizy, odpowiedzi na pytania prawne, wywiady oraz informacje samorządowe w wersji elektronicznej dostępne 24h/7.
– Bezpłatne porady prawne– odpowiedzi udzielane są pisemnie, a najciekawsze z nich dodatkowo publikowane na łamach naszego pisma.
– Bezpłatny dostęp do wydania elektronicznego– przy zakupie 10 prenumerat otrzymają Państwo dostęp do wydania elektronicznego WSPÓLNOTY.
Prenumeratę można zamówić:
■ za pomocą formularza
■ e-mailowo: handlowy@municipium.com.pl