W samorządach

Ruszył trzeci nabór wniosków w programie Cyfrowa Gmina

W tym etapie uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie jest 626 gmin, a całkowita kwota przeznaczona na ten cel to ponad 162 miliony zł. Nabór potrwa do 10 lutego.

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz spotkał się w Zgierzu z łódzkimi samorządowcami, gdzie ogłosił start III naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu Cyfrowa Gmina. – Zależy nam, aby Cyfrowa Gmina była programem wyrównywania szans, mostem łączącym możliwości mniejszych i większych gmin, tych bogatszych i tych mniej zamożnych – mówił Andruszkiewicz. – Niedawno zakończył się drugi nabór, w którym mogły wziąć udział 1063 gminy z całej Polski, ostatecznie wzięły udział 1053, a łączna kwota dofinansowania to niemal 250 milionów zł. To imponujący wynik. Rusza trzeci etap programu, w którym przeznaczamy kolejne 162 miliony zł na rozwój 626 gmin.

Cały budżet programu to miliard złotych z funduszy unijnych. Otrzymanie środki gminy będą mogły przeznaczyć na dalszą cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych czy wykupienie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Minimalna wysokość grantu to 100 tys. zł, maksymalna – 2 mln zł.

 Dofinansowanie można otrzymać na zadania związane z:

– cyfryzacją urzędów JST i jednostek im podległych oraz nadzorowanych poprzez nabycie sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej;

– edukacja cyfrową dla JST w zakresie obsługi nabytego sprzętu oraz oprogramowania i licencji;

– analizą stanu cyberbezpieczeństwa JST, a także zapewnieniem cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Bardzo ważne jest, że z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki (od lutego ubiegłego roku). Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla tego projektu to okres  luty 2020 – koniec września 2023 roku.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/cppc/cyfrowa-gmina