Rozmowy Wspólnoty

Rok wielkich wydarzeń we Fromborku

Turniej Miast Kopernikańskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Bieg Copernicusa, Festiwal Nauki i Sztuki Copernicus Open i wiele mniejszych wydarzeń zaplanowano w mieście, w którym mieszkał najwybitniejszy polski astronom. O budowaniu wyjątkowej oferty turystycznej opowiada burmistrz Zbigniew Pietkiewicz.

W tym roku Frombork będzie obchodził 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci swego najsłynniejszego mieszkańca. Senat RP ogłosił ten rok Rokiem Mikołaja Kopernika. Jaki program obchodów przygotowano w mieście na tę okoliczność?

Zaczynamy w rocznicę urodzin 19 lutego uroczystą mszą w katedrze i złożeniem wieńców na grobie naszego wielkiego astronoma. Tego dnia odbędzie się też uroczyste spotkanie z udziałem władz województwa i parlamentarzystów. W maju będziemy gościli we Fromborku Konferencję Episkopatu Polski, która w naszym mieście odbędzie swoje dwu- lub trzydniowe posiedzenie plenarne. Turniej Miast Kopernikańskich zaplanowaliśmy na 24–25 czerwca, który odbędzie się poszerzonej formule. Dotychczas brało w nim udział pięć, czasem sześć miast, w tym roku będzie więcej niż dziesięć miast związanych z osobą Kopernika. Turniej powraca do Fromborka po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, będzie to piąta edycja tej imprezy i bardzo nas cieszy, że ta tradycja wraca do naszego miasta. Także doroczne Dni Fromborka upłyną pod znakiem kopernikańskiej rocznicy. Odbywają się one w stałym terminie w pierwszej dekadzie lipca, w tym roku 7 i 8 lipca. W lipcu odbędzie się także 56. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, ale jeszcze nie zdecydowaliśmy, jakie będzie odniesienie tej edycji do Roku Kopernika. V Fromborski Bieg Copernicusa organizujemy 5 sierpnia.

Niezwykle ważnym wydarzeniem roku kopernikańskiego jest też 50. rocznica zakończenia największej w powojennych latach harcerskiej akcji Operacja 1001 Frombork, dlatego 12–13 sierpnia planujemy zjazd uczestników Operacji. Warto przypomnieć, że akcja harcerzy miała za zadanie m.in. upamiętnienie 500. rocznicy urodzin najsłynniejszego z kanoników warmińskich. W ramach obchodów odbędzie się jeszcze w sierpniu, pod patronatem Archidiecezji Warmińskiej, Festiwal Nauki i Sztuki Copernicus Open. W ogóle w naszym mieście sierpień będzie obfitował w imprezy, bo oprócz wymienionych odbędzie się jeszcze triatlon fromborski, który trudno zaliczyć do imprez roku kopernikańskiego, ale będzie to ważne wydarzenie w kalendarzu fromborskich imprez.

Są także imprezy organizowane przez instytucje poświęcone Kopernikowi. W Muzeum Mikołaja Kopernika prezentowana jest wystawa stała poświęcona astronomowi, ale będą też wystawy czasowe i prelekcje poświęcone tematyce kopernikańskiej. Wśród nich z pewnością będzie prelekcja poświęcona pamięci Ottona Ślizienia, pierwszego po II wojnie światowej organizatora i dyrektora muzeum, bowiem właśnie w tym roku przypada 130. rocznica jego urodzin.

Jak widać, przygotowaliśmy program bogaty jak na miarę  niedużego i niezbyt zamożnego miasta. Dlatego dla sprawnego zorganizowania zaplanowanych przedsięwzięć zwróciliśmy się o pomoc do Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego i dostaliśmy patronat oraz niezbędne wsparcie. Koordynujemy z urzędnikami marszałka nasze prace i liczymy, że we Fromborku uda się nam uczcić godnie Rok Mikołaja Kopernika.

 

Słynny astronom zajmował się nie tylko obrotami sfer niebieskich, ale i gospodarką, bo zarządzał dobrami biskupstwa warmińskiego, wydał traktat o monecie i dbał o rozwój Fromborka i innych miast warmińskich. Na jakie korzyści ekonomiczne z okazji Roku Kopernika może liczyć dzisiejszy Frombork?

Każda akcja promocyjna o tak wielkim zasięgu, jak ustanowiony przez Senat rok patronacki, ma ogromne znaczenie dla popularyzacji miejscowości, z którą postać patrona jest związana. Oczywiście, trudno zgadnąć, czy będzie ona miała przełożenie na finanse naszej gminy, ale z pewnością ruch turystyczny wzrośnie. My jednak mamy świadomość, że obiekty turystyczne we Fromborku położone są na niewielkiej przestrzeni i z tego powodu obecność turystów jest u nas zwykle jedno-, góra dwudniowa. Typowy turysta przyjeżdża, aby zobaczyć główne obiekty związane z Kopernikiem, zatrzymuje się w tym celu na kilka godzin i wyjeżdża. Pewne nadzieje wiązaliśmy z faktem uznania Fromborka za chroniony obszar uzdrowiskowy, jednak nie mamy jeszcze statusu uzdrowiska. Wiąże się to wprost z finansami. Aby taki status uzyskać konieczna jest rekonstrukcja istniejącego odwiertu wód leczniczych, co wymaga około 20 milionów złotych. Przy naszym dwudziestoparomilionowym budżecie jest to niemożliwe do zrobienia. Na razie nie ma też większego zainteresowania tym projektem ze strony inwestorów zewnętrznych. Być może na brak zainteresowania wpływa bliskość granicy z Rosją.

 

Wraz z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną łatwiejsza stała się przeprawa z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Czy otwarcie tej przeprawy zwiększyło ruch we fromborskim porcie?

Otwarcie przekopu miało miejsce w drugiej połowie września, a więc dość późno jak na sezon wodniacki. Patrząc jednak na liczby podawane przez Urząd Morski, że przeprawę przekroczyło ponad 300 jednostek, budzi to nadzieję, że w sezonie turystyka jachtowa na Zalewie Wiślanym znacząco się zwiększy i możemy spodziewać się większej liczby gości. To z pewnością będzie miało wpływ na dochody restauratorów i hotelarzy. Dla nas, jako samorządu, oznaczać to będzie wzrost ilości obowiązków, bo to my musimy zabezpieczać w portach odbiór odpadów, nieczystości itp. Marzymy o zbudowaniu mariny, ale póki co nie stać nas na wyasygnowanie 15 czy 20 milionów złotych na ten cel.

 

Port rybacki we Fromborku oraz tor wodny do niego przechodzi właśnie modernizację, po której będzie mógł przyjmować większe niż dotychczas jednostki pływające. Czy termin zakończenia inwestycji jest niezagrożony?

Realizowana jest ona zgodnie z harmonogramem, bardzo nas cieszy, a jedynym mankamentem jest mała liczba miejsc postojowych dla jachtów. Dlatego wspomniałem o marinie, która umożliwiłaby cumowanie większej liczby jednostek. Mam nadzieję, że znajdzie się inwestor, który marinę zbuduje, bo byli już u nas zainteresowani dzierżawą gruntów zlokalizowanych w pobliżu modernizowanego portu.

Niezależnie od tych planów muszę podkreślić, że inwestycje na Mierzei Wiślanej, Zalewie i w portach nad Zalewem przyczynią się do większej integracji miejscowości nad tym akwenem. To powinno odrodzić w naszych miastach drzemiące tradycje gospodarki morskiej, rybołówstwa i turystyki. Jedną z dźwigni tej integracji może stać się startująca od maja Nadzalewowa Kolej Drezynowa na trasie Frombork – Tolkmicko – Kamienica Elbląska. To jedna z nielicznych kolejek tego typu w Polsce, co ma dodatkowy walor, bo uchroni tory przed dewastacją. Inwestorzy zobowiązali się w umowie z PKP PLK utrzymać i modernizować istniejącą infrastrukturę kolejową. Ruch na trasie kolejki ma być zsynchronizowany z harmonogramem żeglugi statków turystycznych, aby zwiększyć atrakcyjność tej oferty dla turystów.

W ostatnich dwóch latach postał u nas ośrodek wypoczynkowy Narusa Leśna Przystań, w którym przygotowano dla turystów nowoczesne, ekologiczne, pasywne domki kempingowe na wynajem, usytuowane bezpośrednio nad Zalewem Wiślanym i przy Nadzalewowej Kolei Drezynowej. Naprawdę warto z atrakcji Fromborka skorzystać.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane