Porozumienie sygnowali wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej Sabat, członek zarządu województwa Rafał Adamczyk,Nathanael Liminski, minister ds. federalnych i europejskich, spraw międzynarodowych i mediów Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii oraz François Decoster, wiceprzewodniczący ds. kultury, dziedzictwa, języków regionalnych i stosunków międzynarodowych.
– To bardzo ważny moment, cieszę się, że jest z nami były marszałek Jan Olbrycht, który zainicjował tę współpracę regionalną. Nasze regiony są bliskie pod względem gospodarczym i historycznym, łączą nas także kwestie związane z transformacją i energią, która pochodziła z węgla. Dziś pochodzi z kultury i wspólnych doświadczeń – mówił wicemarszałek Bartłomiej Sabat.
Wspólne oświadczenie zostało zawarte na trzy lata i ulega jednokrotnie automatycznemu przedłużeniu na kolejne trzy. Przedstawiciele poszczególnych regionów zadeklarowali zamiar zacieśniania kontaktów na rzecz rozwoju współpracy między trzema regionami. Wśród obszarów wskazano te priorytetowe: przekształcenie gospodarcze, ekologiczne, społeczne i kulturalne terytoriów, ze szczególnym uwzględnieniem najlepszych praktyk z trzech regionów, mobilność i zatrudnienie młodych ludzi oraz regionalne działania w dziedzinie kultury.
– Podchodzimy do współpracy bardzo konkretnie. Te relacje rozpoczęły się w 2001 roku i były w pewnym sensie ważnym przetarciem w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ale nie myślimy wyłącznie o naszej przeszłości, interesują nas przyszłe projekty w wielu dziedzinach, także w kontekście europejskim. Chcemy silnej Europy i warto występować wspólnie, także w kontekście Ukrainy. Dlatego cieszę się, że jest z nami młodzież z tego kraju i możemy budować relacje, które zaprocentują w przyszłości – mówił Nathanael Liminski, minister ds. federalnych i europejskich, spraw międzynarodowych i mediów Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii.
Przedstawiciele trzech regionów zadeklarowali również, że będą rozwijać współpracę poprzez: wzmocnienie współpracy regionalnej na poziomie europejskim w szczególności poprzez regularny dialog ich przedstawicielstw regionalnych w Brukseli, promowanie wymiany i tworzenie sieci kontaktów w ramach wydarzeń międzynarodowych, takich jak kongresy, konferencje i targi, w celu wzmocnienia widoczności Regionalnego Trójkąta Weimarskiego oraz rozwój współpracy z regionami (obwodami) z Ukrainy poprzez włączanie ich w działania realizowane w ramach niniejszej współpracy oraz poprzez promowanie wymiany doświadczeń pomiędzy regionami partnerskimi w celu wspierania integracji europejskiej Ukrainy.
na podst. inf. UMWŚ; fot. fot. Andrzej Grygiel/UMWŚ