W samorządach

Przesunąć śmieciową rewolucję

Andrzej Gniadkowski

28.02.2013

Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje o pilną zmianę terminu wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami.

Związek Gmin Śląska Opolskiego już 6 lutego zwrócił się do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie nadzwyczajnej inicjatywy legislacyjnej w sprawie zmiany terminu wdrożenia nowych obowiązków gmin wynikających z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od tamtego czasu do siedziby związku z całego kraju spływają wyrazy poparcia. Zdaniem ZGŚO termin należy przesunąć co najmniej 6 miesięcy.

 

Samorządowcy z opolskiego obawiają się finansowych konsekwencji wdrożenia nowego systemu. Jak wiadomo z różnych stron, w tym z środowiska Regionalnych Izb Obrachunkowych docierają obawy o utratę płynności finansowej przez gminy ze względu na wejście w życie zasady równoważenia wydatków bieżących do dochodów bieżących oraz indywidualnego wskaźnika zadłużenia. Sytuację tę problemy związane z wdrożeniem „rewolucji śmieciowej” mogą tylko pogorszyć.

 

Zdaniem prezesa związku Czesława Tomalika, zamieszanie z ustawą „śmieciową” nadal utrudnia precyzyjne wyliczenie wysokości opłat, a nowelizacja z 25 stycznia 2013 r. nie poprawiła sytuacji. Istnieje wysokie ryzyko, że gminy będą musiały do nowego systemu dopłacać.  – Do naszego Związku dotarły gorzkie opinie wypowiadane przez samorządowców z gmin o projekcie senackim i o ostatecznym tekście sejmowym, a także negatywne opinie o stronie samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu za jej pracę w czasie, gdy do końca czerwca 2011 r. ważyły się losy „rewolucji śmieciowej” – komentuje Tomalik.

 

Jego zdaniem obecna sytuacja przypomina, choć jest dużo poważniejsza, tę ze stycznia 1996 roku kiedy nastąpiło obligatoryjne przejęcie przez gminy prowadzenia szkół podstawowych. Prowadzony przez związek monitoring oświatowych wydatków gmin wzbudził wówczas zainteresowanie Sejmu. – Przy wszystkich różnicach problem wyglądał podobnie. W 1996 r. w relacji do roku poprzedniego budżety gmin zwiększyły się skokowo po stronie dochodów (subwencja oświatowa) i wydatków na utrzymanie szkół, lecz szybko okazało się, że gminy muszą dopłacać do tego zadania – mówi Tomalik.

 

Wnosząc o przesunięcie terminów samorządowcy powołują się na inne reformy, które z różnych powodów były przekładane. – Ze względu na protesty o dwa lata przesunięto obowiązek szkolny dla sześciolatków. Powodów tamtego posunięcia nie da się nawet porównać z zagrożeniami, jakie wiążą się z wdrożenie obecnych zmian w gospodarce odpadami – komentuje Czesław Tomalik, prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego. Czas, który dałby ustawodawca, ma pozwolić na sprawdzenie i poprawienie rozwiązań w każdej gminie.

 

 

Do pobrania:

 

Apel Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego z dnia 6 lutego 2013 r. z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – wobec zagrożeń dla finansów gmin w Polsce.

 

 

Wyrazy poparcia przesłane do 27 lutego 2013:

 

- woj. dolnośląskie: Gmina Cieszków, Gmina Krotoszyce, Gmina Legnickie Pole, Miasto i Gmina Lwówek Śląski, Miasto i Gmina Strzelin, Miasto Szklarska Poręba, Gmina Warta Bolesławiecka, Miasto i Gmina Złoty Stok,

 

- woj. kujawsko-pomorskie: Miasto Barcin, Gmina Czernikowo, Miasto Kowalewo Pomorskie, Miasto i Gmina Solec Kujawski, Gmina Świecie nad Osą,

 

- woj. lubelskie: Gmina Niemce, Gmina Ruda-Huta,

 

- woj. lubuskie: Gmina Krzeszyce,

 

- woj. łódzkie: Gmina Gomunice, Gmina Gorzkowice, Miasto i Gmina Kamieńsk, Gmina Strzelce, Miasto i Gmina Wieruszów, Gmina Zapolice,

 

- woj. małopolskie: Miasto Bochnia, Gmina Spytkowice,

 

- woj. mazowieckie: Miasto i Gmina Bieżuń, Miasto i Gmina Glinojeck, Miasto i Gmina Mordy, Gmina Mrozy, Gmina Naruszewo, Gmina Świercze,

 

- woj. opolskie: Gmina Kamiennik, Gmina Lasowice Wielkie, Miasto i Gmina Olesno, Gmina Zębowice,

 

- woj. podkarpackie: Gmina Stubno,

 

- woj. podlaskie: Gmina Czeremcha, Miasto Hajnówka, Gmina Łomża,

 

- woj. pomorskie: Miasto i Gmina Gniew,

 

- woj. śląskie: Gmina Irządze, Gmina Świerklaniec, Miasto Świętochłowice, Gmina Świnna, Miasto Ustroń,

 

- woj. świętokrzyskie: Gmina Imielno, Gmina Nowa Słupia,

 

- woj. warmińsko-mazurskie: Gmina Gronowo Elbląskie,

 

- woj. wielkopolskie: Gmina Chodzież, Gmina Gołuchów, Miasto i Gmina Trzemeszno,

 

- woj. zachodniopomorskie: Miasto i Gmina Police.

TAGI: ustawa o porządku i czystości w gminach,