Jest oczywiste, że główne ośrodki miejskie nie kończą się tam gdzie wyznaczono ich granice administracyjne. Powszechnie opisywane zjawisko rozlewania się miast ma różnorodne skutki. W szczególności skutkuje powstaniem zintegrowanych funkcjonalnie obszarów (będących jednolitym rynkiem pracy, ale także obszarem aktywności codziennej mieszkańców) na obszarach podzielonych pod względem polityczno-administracyjnym. Prowadzi to do wielu trudności w wykonywaniu zadań samorządów, w tym organizacji dostarczania usług, ale także prowadzenia spójnej polityki rozwoju przestrzennego i gospodarczego.
Ale problem koordynacji działań na obszarze przekraczającym granice administracyjne miasta nie dotyczy tylko największych aglomeracji (obszarów metropolitalnych). Rozlewanie się miast i wiążące się z tym problemy - np. zjawisko gapowiczów z okolicznych gmin korzystających z subsydiowanych usług w mieście, konieczność koordynacji wykonywania niektórych zadań, takich jak transport publiczny albo planowanie przestrzenne – dotyczy też mniejszych miast.
Wydaje się, że jak dotychczas najczęstszym sposobem radzenia sobie z tymi problemem była próba aneksacji okolicznych terenów (najczęściej fragmentów gmin, sporadycznie – jak w Zielonej Górze – całej gminy). Z procesem tym bardzo często wiążą się konflikty między władzami samorządowymi, angażującymi też emocje społeczności lokalnych.
O tym jak powinniśmy zareagować na te problemy będziemy rozmawiać podczas II Debaty Samorządowej NIST we Wrocławiu. W programie prezentacje, dyskusje z uczestnikami, a także co najmniej dwie debaty. Praktyków z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, ptrezydent Gdańska, Katarzyny Sebzda-Sztul, burmistrz Kątów Wrocławskich i Macieja Fijałkowski, sekretarza m. st. Warszawy oraz ekspertów. Wśród panelistów będą dr hab. Marta Lackowska, Uniwersytet Warszawski, dr hab. Rafał Matyja, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, dr hab. Łukasz Mikuła, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr hab. Jakub Szlachetko, Instytut Metropolitalny a moderatorami będą Julita Łukomska, zastępczyni dyrektora i Paweł Swianiewicz, dyrektor NIST. Gościem specjalnym debaty będzie wiceminister spraw wewnętrznych Tomasz Szymański.
Przed debatą zostanie opublikowany na stronach nist.gov.pl raport autorstwa zaproszonych badaczy.
Dostępny będzie streaming online debaty także dostępny poprzez stronę nist.gov.pl