W samorządach

Program Inwestycji Strategicznych. Co z kryterium dochodowym?

Jak mamy odczytać treść uchwały Rady Ministrów z 1 lipca, z której wynika, że o przyznaniu pieniędzy na sfinansowanie strategicznych inwestycji w samorządach nie będzie decydował dochód na mieszkańca? - pyta Związek Gmin Wiejskich RP.

Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący ZGW RP, przesłał list pod adresem Pawła Szefernakera, sekretarza stanu w MSWiA, i Beaty Daszyńskiej-Muzyczki, prezes zarządu BGK. Pyta w nim o losy kryterium dochodowego przy przyznawaniu środków z Programu Inwestycji Strategicznych, stanowiącego część rządowego programu „Polski Ład”.

„25 czerwca, na specjalnym spotkaniu z przedstawicielami korporacji samorządowych reprezentowanych w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, przedstawialiście Państwo Program Inwestycji Strategicznych. Z dużą uwagą i nie ukrywanym zadowoleniem, jako reprezentanci gmin z obszarami wiejskimi, przyjęliśmy główne założenia nowego Programu: nie będzie górnego i dolnego limitu wartości  inwestycji, priorytet będą miały inwestycje realizowane przez samorządy o najniższych dochodach liczonych w oparciu o zasobność mieszkańców (dochód na mieszkańca)” - pisze Krzysztof Iwaniuk. I dalej: „Dla Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej takie ujęcie głównego kryterium wyboru brzmiało jak rzeczywisty program, mający wpływ na wyrównanie zapóźnień inwestycyjnych decydujących o różnicach w standardach życia mieszkańców wsi i miast. Wsi, na obszarze których mieszka ok. 40 proc. ludności Polski. Po raz pierwszy pojawił się też program, który mógł zdecydować o tym, że zrównoważony rozwój nie jest fikcją.”

Podczas prezentacji Programu strona samorządowa wyrażała obawy, czy przy tylko jednym zdefiniowanym kryterium – dochodowości gmin – Program Inwestycji Strategicznych nie stanie się powtórką z II i III transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przypomnijmy, badania przeprowadzone dla Fundacji Batorego (autorzy Paweł Swianiewicz i Jarosław Flis) oraz Związku Powiatów Polskich (autorzy Rafał Rudka i Ewelina Kocemba) potwierdziły opinie części samorządowców - zgodnie z nimi środki z II i III transzy RFIL rozdzielono w dużej mierze według klucza politycznego. „Jako przedstawiciele strony rządowej przekazaliście Państwo następującą informację: Program Inwestycji Strategicznych nie ma nic wspólnego z Rządowym Programem Inwestycji Lokalnych. Nie jest to żadna odsłona RFIL, ani jego kontynuacja" - przypomina przewodniczący ZGW RP.

"Jak zatem mamy odczytać informacje medialne oraz treść uchwały Rady Ministrów z 1 lipca 2021 r., z których wynika, że o przyznaniu pieniędzy na sfinansowanie strategicznych inwestycji przez samorządy nie będzie decydował dochód na mieszkańca – wobec tego, że kryterium to zostało usunięte z Programu? Powyższe znajduje potwierdzenie formularzu wniosku w ogłoszonym naborze” - pyta Krzysztof Iwaniuk. „Jeżeli taka jest decyzja Rady Ministrów,  to w imieniu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wyrażam wielkie zaniepokojenie tym, że nastąpiła diametralna zmiana w charakterze Programu i że bez kryterium dochodowości mamy podstawy do tego, aby rozpoznawać Program Inwestycji Strategicznych jako kontynuację RFIL” - podsumowuje.

Źródło ZGW RP
Fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane