W samorządach

PPK to inwestycja w pracownika

Rozmowa z Andrzejem Boguckim, sekretarzem miasta Płońsk

Jaka jest obecnie partycypacja w urzędzie?
W urzędzie zatrudnionych jest 104 pracowników, a 66 z nich przystąpiło do PPK. W momencie wdrożenia PPK w naszym urzędzie 25 pracowników zgłosiło swój akces do programu. Na przestrzeni blisko 4 lat liczba uczestników PPK wśród pracowników systematycznie rośnie. Partycypacja w programie sięga obecnie 63 proc.

Jakie były największe wyzwania podczas wdrażania PPK w urzędzie miasta i jak je państwo pokonali?
Największym wyzwaniem było zbudowanie zaufania pracowników w kwestii przystąpienia do programu i przekonania ich do opłacalności tego rozwiązania – zarówno dla nich samych, jak i dla urzędu jako wiarygodnego i odpowiedzialnego pracodawcy. Dodatkowym wyzwaniem, z którym musieliśmy się zmierzyć, było odpowiednie przeszkolenie – zarówno wszystkich naszych pracowników, którzy korzystają z PPK, jak i działu kadr, który zajmuje się obsługą programu. Mimo że było to wymagające zadanie, myślę, że poradziliśmy sobie z nim bardzo dobrze. Dziś, dzięki temu, że dokładnie poznaliśmy, jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe, możemy w pełni korzystać z możliwości, jakie one dają. Na pewno duża w tym zasługa instytucji finansowej, z którą współpracujemy, czyli PFR TFI. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu z jej strony, sprawnie przeszliśmy przez cały proces. Nasz opiekun z PFR TFI zaopatrzył nas w materiały informacyjne, wzory deklaracji i dokumentów. Uczestniczyliśmy w licznych szkoleniach oraz mogliśmy na bieżąco kontaktować się w razie jakichkolwiek wątpliwości. 

Czy widzi pan PPK jako element strategii zwiększania zaufania pracowników do miasta jako pracodawcy?
Oczywiście. Jestem zdania, że udział w programie PPK przyczynia się do poprawy warunków pracy i wpływa na atrakcyjność oferty urzędu jako pracodawcy. Pracownicze Plany Kapitałowe, ze względu na dopłatę pracodawcy i państwa, możemy traktować jako dodatkowy bonus pracowniczy. Zależy nam, aby przekonać naszych pracowników, że warto myśleć o przyszłości w kontekście przyszłych emerytur i aktywnie ich w tym wspieramy. Zauważyliśmy, że dzięki temu znacząco zwiększyła się świadomość finansowa wśród naszej kadry.
Z mojego wieloletniego doświadczenia w pracy w urzędzie wynika, że pracownicy doceniają takie działania pracodawcy, które są przejawem troski o ich przyszłość. Przez liczne inwestycje w naszym mieście, jak rewitalizacja rynku, budowa stadionu miejskiego, oddanie nowych bloków mieszkalnych, staramy się, by naszym mieszkańcom żyło się lepiej na co dzień. PPK traktujemy jako inwestycję w pracownika, aby żyło mu się lepiej w przyszłości, po zakończeniu kariery zawodowej. Jest to wyraz naszej troski o pracowników i ich rodziny.

Jakie korzyści zauważył pan po wdrożeniu PPK?
Jak wspomniałem, pracownicy doceniają nasze zaangażowanie w promocję Pracowniczych Planów Kapitałowych i fakt, że myślimy o ich przyszłości. Na ten moment obserwujemy mniejszą rotację wśród kadry oraz cieszymy się z pozytywnym wizerunkiem urzędu jako pracodawcy na lokalnym rynku pracy.

Jakie działania informacyjne podejmowali państwo, aby zachęcić pracowników do uczestnictwa w PPK i zrozumienia jego korzyści?
Przekonanie pracowników, zwłaszcza młodych, do oszczędzania na emeryturę nie jest łatwym zadaniem. Wielu z nich uważa, że na oszczędzanie ma jeszcze dużo czasu. Podjęliśmy w urzędzie i jednostkach samorządowych szereg działań informacyjnych, przede wszystkim w formie warsztatów i spotkań, by przekonać naszą kadrę, że comiesięczne odkładanie nawet niewielkich kwot, przy dopłatach ze strony państwa i pracodawcy, pozwoli na zbudowanie solidnego kapitału na okres po zakończeniu kariery zawodowej.
W prowadzeniu tej kampanii informacyjnej duże wsparcie otrzymaliśmy od PFR TFI. Przedstawiciel pomógł nam przygotować się merytorycznie i organizacyjnie do wdrożenia PPK, a także prowadził prezentacje i rozmawiał z pracownikami, którzy mieli pytania dotyczące programu.
W planach na ten rok mamy kolejne spotkania, podczas których, mam głęboką nadzieję, uda nam się zachęcić do udziału w programie tych, którzy z różnych względów jeszcze w nim nie uczestniczą.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane