W samorządach

Poznań: rodzinny dom dla dzieci poprowadzi organizacja pozarządowa

Fot. UM Poznań

To pierwsza taka placówka w mieście, która będzie prowadzona przez fundację Niebieski Koralik.

Nowy dom powstał przy ul. Jugosłowiańskiej – w bloku, w którym wcześniej również mieściła się placówka typu rodzinnego. Jej działalność została zawieszona na ponad rok z przyczyn kadrowych. W ostatnich tygodniach pomieszczenia przeszły gruntowny remont, by dzieci mogły mieszkać w najlepszych warunkach. 

– Wiemy, że w Poznaniu, podobnie jak w całej Polsce, jest dramatyczny problem ze znalezieniem miejsc dla dzieci, które potrzebują umieszczenia w pieczy zastępczej. Placówki są przepełnione – mówi Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania. – Miasto ogłosiło konkurs, poszukując osób, które mogłyby poprowadzić rodzinny dom w ramach aktywności NGO-sów. Odpowiedziała fundacja Niebieski Koralik i będzie to pierwsza tego typu działalność rodzinnego domu dla dzieci w Poznaniu przy wsparciu organizacji pozarządowej.

Mieszkanie jest już dziś gotowe do zamieszkania. Dzieci wprowadzą się do niego po uzyskaniu wszystkich formalnych pozwoleń. Do dyspozycji będą miały 6 pokoi, kuchnię z jadalnią, dwie łazienki i pomieszczenia gospodarcze.

W rodzinnym domu docelowo mieszkać ma sześcioro podopiecznych. Czworo wychowawców zajmie się opieką nad nimi, a całością pokieruje dyrektor z doświadczeniem w prowadzeniu takiej placówki. Nad dobrostanem dzieci czuwać też będzie psycholog.

Fundacja Wspierania Rodziny „Niebieski Koralik” ma duże doświadczenie – powstała w 2018 roku, jej głównym celem jest wspieranie systemu pieczy zastępczej, szczególnie w Wielkopolsce. Fundacja pomaga w integracji rodzin zastępczych oraz działa na rzecz podtrzymywania więzi dzieci z rodzicami biologicznymi. Wspiera także pełnoletnich wychowanków.

Rodzinne domy są placówkami opiekuńczo-wychowawczymi. Zapewniają dzieciom, które zostały całkowicie lub częściowo pozbawione rodziców, całodobową opiekę i wychowanie. Dzieje się tak do czasu, gdy dziecko się usamodzielni lub będzie mogło wrócić do swojej biologicznej rodziny.  Każdy taki dom realizuje plan pomocy dziecku – przygotowany dla każdego podopiecznego we współpracy z asystentem rodziny. Placówki umożliwiają kontakt z rodzicami i innymi osobami bliskimi. Zapewniają dostęp do kształcenia – dostosowany do wieku i możliwości rozwojowych dziecka, a także do koniecznych terapii i leczenia.

W Poznaniu działają cztery rodzinne domy, w których łącznie mieszka 27 dzieci. Dom przy ul. Jugosłowiańskiej będzie piąty w mieście – ale pierwszym prowadzonym przez organizację pozarządową.

na podst. inf. UM Poznań

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane