W samorządach

Poznań: miasto dba o podwórka

Kolejny raz urząd miasta wspomoże poznaniaków, którzy chcą zadbać o swoją najbliższą okolicę. Trwa nabór do programu „Przyjazne podwórko”, realizowanego przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Obok dużych inwestycji miasto prowadzi także działania społeczne bliskie mieszkańcom. Od wielu lat poznanianki i poznaniacy z obszarów historycznego śródmieścia mogą brać udział w programach „Przyjazne podwórko” i „Odmień swoje podwórko". – Realizowane projekty nie są nikomu narzucane, powstają przy oddolnym zaangażowaniu wspólnot mieszkaniowych i grup sąsiedzkich. Miasto wspiera mieszkańców w aranżacji ich najbliższej przestrzeni – rekompensuje koszty modernizacji, zapewnia sadzonki roślin i małą architekturę oraz wspomaga na wiele innych sposobów. Każdy ma prawo, aby z tych narzędzi korzystać – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.  

Program „Przyjazne podwórko” jest realizowany od 2013 roku. Jest adresowany do wspólnot mieszkaniowych na osiedlach: Stare Miasto, Jeżyce, Św. Łazarz, Wilda oraz Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, korzystających z terenów należących do miasta. Jego celem jest polepszenie funkcjonalności i estetyki podwórek oraz otoczenia budynków mieszkalnych. W ramach akcji, z inicjatywy mieszkańców tworzone są m.in. miejsca wypoczynku czy place zabaw dla dzieci. Miasto finansuje przedsięwzięcie w 50 proc. Pozostałą część pokrywa wspólnota mieszkaniowa. Kwota, jaką wspiera mieszkańców miasto, nie może przekroczyć 50 tys. zł, chyba że przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie przez kilka wspólnot mieszkaniowych.

Drugi program – „Odmień swoje podwórko” – jest z kolei elementem Gminnego Programu Rewitalizacji. W tym roku odbywa się już po raz 13. Jej założeniem jest aktywizacja i integracja mieszkańców wokół działań poprawiających jakość życia w mieście poprzez zazielenianie, ożywianie i zagospodarowanie najbliższej okolicy. W tegorocznej edycji preferowane są projekty pozwalające na zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych podwórek, zagospodarowywanie wód opadowych oraz wprowadzanie i przywracanie zieleni.

„Odmień swoje podwórko” składa się z dwóch etapów: projektowego (10–11 czerwca), obejmującego dwudniowe warsztaty mające charakter konkursu, podczas którego zespoły z pomocą ekspertów szukają pomysłów na zagospodarowanie i ożywienie swoich lokalnych przestrzeni, tworząc dla nich koncepcje lub projekty; terenowego (wrzesień), podczas którego uczestnicy wykonają wypracowane podczas warsztatów pomysły. 

Oprócz udziału w warsztatach i konsultacjach z ekspertami mieszkańcy mogą liczyć także na materiały dydaktyczne na temat rozwiązań opartych na przyrodzie oraz wsparcie w realizacji powstałych podczas warsztatów projektów. Czekają na nich nagrody rzeczowe o wartości 4 tys. (na każde z podwórek), którymi są sadzonki roślin, ziemia ogrodnicza, urządzenia do zbierania deszczówki, narzędzia ogrodnicze oraz elementy małej architektury.

oprac. na podst. inf. UM Poznań, zdjęcie z konferencji poświęconej omówieniu programów adresowanych do wspólnot mieszkaniowych

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane