W Tychach park wodny postawi Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGWŚ), które właśnie dostało pozwolenie na budowę. RCGWŚ to spółka komunalna, jest właścicielem Oczyszczalni Ścieków w Tychach oraz zarządcą kanalizacji sanitarnej w mieście. Budowa parku wodnego to teraz jej najgłośniejszy i najszerzej komentowany projekt.
Władze spółki chwalą się, że będzie to najnowocześniejszy obiekt w Polsce. Największą atrakcją ma być aqualoop, czyli rodzaj zjeżdżalni w formie kapsuły z otwieraną podłogą. Będzie też zjeżdżalnia pontonowa, baseny ze sztucznymi falami, skały, wodospady, gejzery, wysepki, zespół zjeżdżalni, most linowy, scena widowiskowa, słoneczna łąka, huśtawka wodna oraz symulator surfingu.
Wizualizacja aquaparku w Tychach.
Całość podzielona będzie na strefy: rekreacyjną, sportową, wypoczynkową, administracyjną, gastronomiczną oraz zewnętrzną. W edukacyjnej znajdzie się minicentrum Kopernika na temat wody. Na basenach zewnętrznych zaplanowano podwodne leżanki z masażem powietrznym oraz podwodną wyspę do opalania.
Budowa ma ruszyć pod koniec tego roku i potrwa około 2 lat.
Ale Tychom mniej więcej w tym samym czasie może przybyć potężny konkurent: Park of Poland pod Mszczonowem. Tutaj inwestorem będzie Global City Holdings, który chce stworzyć pierwszy park rozrywki na dużą skalę w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka ma już działkę pod Mszczonowem.
W pierwszym etapie wybuduje aquapark we współpracy z niemiecką firmą niemiecką firmę WUND Industriebau GmbH, która prowadzi już cztery aquaparki w Niemczech. Aquapark zajmie około 20 ha. Początek prac budowlanych zaplanowany jest na luty 2015 roku, a otwarcie w październiku 2016. Baseny, zjeżdżalnie oraz sauny będą przykryte ogromnym dachem, rozsuwanym w lecie
Obiekt w Mszczonowie będzie wzorowany na aquaparku Therme Erding pod Monachium. Jak podkreśla spółka, jego uruchomienie zwiększyło przychody miejskiego budżetu o 100 milionów euro, zaś liczba hoteli i pensjonatów zwiększyła się z 7 do 50.
Tak miałby wyglądać aquapark w Mszczonowie.
Global City Holding to koncern, który do niedawna był właścicielem sieci kin Cinema City. Na początku roku sto multipleksów w Europie Środkowej sprzedał za pół miliarda funtów brytyjskiej sieci Cinemaworld.