W samorządach

Powstała Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi

11 marca w Strumieniu (woj. śląskie) 36 wójtów i burmistrzów z 15 województw podpisało porozumienie o utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi.

W ten sposób powołana została do życia nowa platforma wymiany doświadczeń. Pomysł zrodził się w październiku 2012 w Prószkowie (woj. opolskie) podczas obchodów 15-lecia Odnowy Wsi w Polsce. Zawiązała się wtedy grupa inicjatywna, która podjęła decyzję o organizacji spotkania założycielskiego w marcu w gminie Strumień. Do grupy inicjatywnej należą gminy: Czarna Dąbrówka (woj. pomorskie), Dzierżoniów (woj. dolnośląskie), Gogolin (woj. opolskie), Gniewino (woj. pomorskie), Popielów (woj. opolskie), Strumień (woj. śląskie).

 

Na czele Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi stoi prezydium, przewodniczącą została Annę Grygierek, burmistrz Strumienia. W skład prezydium wejdą: Marek Chmielewski, wójt Dzierżoniowa (woj. dolnośląskie), Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina (woj. opolskie), Zbigniew Walczak, wójt Gniewina (woj. pomorskie) oraz Marian Buras, wójt Morawicy (woj. świętokrzyskie).

 

Wybrano członków wspierających sieć: Śląski Związek Gmin i Powiatów – który obejmie rolę sekretariatu i będzie odpowiedzialny za prowadzenie strony internetowej, oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

 

Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi to przestrzeń, w której poszczególne gminy będą mogły wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i praktyką. – Czasem szukamy daleko, a tak naprawdę dobre rozwiązania są blisko nas i trzeba z tego korzystać. Ta współpraca rodzi wiele możliwości. Gmina Strumień może do Sieci wiele wnieść, ale jeszcze więcej może się nauczyć od partnerów z całej Polski – powiedziała burmistrz Strumienia Anna Grygierek.

 

– Taka wzajemna wymiana i współpraca sprawdza się w wymiarze międzynarodowym – podkreśla Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski i jednocześnie wiceprezes ARGE (Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi). – Najważniejsza jest wymiana idei, bo dzięki niej dochodzi do postępu.

 

Jedną z inicjatyw będzie utworzenie Sieci Najciekawszych Wsi. W ten sposób mają zostać wyróżnione wsie dysponujące szczególnym zasobem kulturalnym, architektonicznym lub społecznym.       

 

Podpisanie porozumienia poprzedziła sesja kreatywna w auli gimnazjum w Strumieniu. Wójtowie i burmistrzowie zaprezentowali ciekawe inicjatywy z własnych gmin. We wtorek 12 marca wójtowie i burmistrzowie biorą udział w konferencji pt. „Najlepsze praktyki w partycypacyjnym zarządzaniu gminą wspierającą lokalne procesy odnowy wsi”, jaka odbędzie się w Pruchnej. 

TAGI: dobre praktyki, sołectwo, sołtys,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane