W dyskusji wziął udział m.in. Łukasz Marciniak, zastępca dyrektora Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Przedstawiciele miast UMP podkreślali wagę dialogu z resortem, by nowe regulacje w pełni uwzględniały specyfikę oraz potrzeby lokalnych społeczności.
Podczas dyskusji zwrócono uwagę na konieczność zapewnienia większej elastyczności w procesie planowania przestrzennego, co pozwoli na lepsze dostosowanie inwestycji do uwarunkowań lokalnych. Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się m.in. wydłużenie terminów na uchwalanie planów ogólnych, usprawnienie procedur administracyjnych oraz ułatwienia w zakresie planowania zabudowy i infrastruktury.
Główne postulaty UMP
- Wydłużenie terminu na uchwalenie planów ogólnych o rok tj. do grudnia 2026 r.
- Możliwość zawieszania wniosków o wydanie warunków zabudowy sprzecznych z założeniami planu ogólnego -przepisy art 62 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stosować odpowiednio.
- Pakiet rozwiązań technicznych:
- - w art 20 po ust 3 należy dodać ust. 4 w brzmieniu: „Dopuszcza się ustalenie w planie miejscowym przeznaczenia terenu, parametrów lub wskaźników zabudowy zgodnych z istniejącym zagospodarowaniem, niezależnie od ustaleń planu ogólnego;
- - dopisanie do strefy gospodarczej (SP) i usługowej (SU) w profilu dodatkowym terenu handlu wielkopowierzchniowego (WOH);
- - wprowadzenie możliwości odstąpienia w Planie Ogólnym Gminy (POG) od ustalania minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej w strefach: gospodarczej (SP), infrastrukturalnej (SI) oraz w obszarze zabudowy śródmiejskiej;
- -wykluczenie obowiązku zgodności planu miejscowego w zakresie powierzchni zabudowy z planem ogólnym (intensywność, powierzchnia biologicznie czynna zabezpiecza zrównoważony rozwój);
- - należy dopisać Odnawialne Źródła Energii w profilu funkcjonalnym dodatkowym w ramach wszystkich stref, w szczególności strefy komunikacyjnej (SK).
- - korekta ustawy w zakresie umożliwiających gminie wycofania się z wcześniejszych decyzji planistycznych dotyczących zabudowy mieszkaniowej - Art. 13d.
- Popieramy postulaty portów lotniczych ws. zmian legislacyjnych dot. POG (załącznik)
- Korekta ustawy w zakresie wprowadzenia wyraźnej zasady, że parametry POG są maksymalne i do uszczegółowienia na etapie MPZP lub DWZ np. przepis w art. 20.
- Korekta ustawy w zakresie rezygnacji z obowiązku uzasadniania uwag rozstrzygniętych na „TAK".
- Przyspieszenie prac nad rozporządzeniem do MPZP.
- Przyspieszenie prac nad tzw. ustawą podażową oraz tzw. ustawą TBS .
Kolejne etapy
Zgodnie z przedstawionymi propozycjami i uwagami, dalszy kształt ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym może kluczowo wpłynąć na tempo i kierunek rozwoju miast oraz gmin. Samorządy zrzeszone w Unii Metropolii Polskich oczekują, że ich postulaty zostaną uwzględnione podczas prac legislacyjnych. Zaangażowanie strony rządowej, w tym Ministerstwa Rozwoju i Technologii, jest tu niezbędne do zapewnienia harmonijnego i zrównoważonego rozwoju przestrzennego w całym kraju.