Gospodarka

Ponad pół tysiąca mieszkań na Nikiszowcu

Urząd Miasta w Katowicach zebrał wnioski o najem lokali na osiedlu zbudowanym w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Warunkiem ubiegania się o najem było złożenie wniosku w styczniu oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów do końca lutego. Następnie katowicki samorząd przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę osób uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. Na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach. Jednak o mieszkanie może się ubiegać każdy, nawet osoby, które nie spełniają żadnego spośród tzw. kryteriów społecznych.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu zdolności czynszowej – czyli sprawdzeniu, czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto na poziomie umożliwiającym opłacanie czynszu. Zawieranie umów z pierwszymi najemcami zaplanowano na maj.

Osiedle przy ulicy Górniczego Dorobku nawiązuje układem urbanistycznym i architekturą do Nikiszowca – zabytkowej dzielnicy Katowic. Jednak nie tylko ułożone w kwartały budynki czy ceglany kolor elewacji są inspirowane tradycyjną śląską zabudową z początku ubiegłego wieku, ale także dobrze zaprojektowane przestrzenie wspólne. Każdy z trzech kwartałów ma swój dziedziniec wypełniony zielenią, a sercem osiedla będzie centralny plac, czyli miejsce nawiązywania sąsiedzkich relacji.

Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka MDR Katowice, której udziałowcami są katowicki TBS oraz PFR Nieruchomości S.A.