W samorządach

Północna Polska też czeka na pomoc rządu

Dlaczego rządowa pomoc miałaby trafić tylko do gmin z południa Polski? – pytają samorządowcy znad morza w liście do premiera. Niedługo nie będzie tu czego ratować – alarmują.

Bardzo zaskoczyła nas zapowiedź rządowego wsparcia dla samorządów dotkniętych zakazem zimowej turystyki, która miałaby trafić tylko do gmin z południa Polski – piszą w liście do premiera samorządowcy z Darłowa, Władysławowa, Pucka, Mielna czy Helu. „Jako przedstawiciele nadmorskich samorządów apelujemy o wsparcie i przypominamy, że północna Polska również cierpi z powodu koronawirusowych restrykcji wprowadzanych przez rząd. Dlaczego Pan Premier zapomina o nas i o naszych mieszkańcach? Dlaczego rząd chce stworzyć mechanizm wsparcia tylko dla gmin z południa Polski? Dlaczego pomija nadmorskie samorządy?” – dopytują.

Autorzy listu przypominają, że ferie zimowe to zazwyczaj czas wysokiego obłożenia w nadmorskich hotelach, pensjonatach i zakładach uzdrowiskowych. Ale nie w tym roku. „Dziś straty szacowane w setkach milionów złotych liczy nadmorska branża hotelarska, ale liczą też inne podmioty powiązane z turystyką” – dodają samorządowcy, wytykając przy okazji premierowi, że wiosną zeszłego roku, podczas pierwszego zamknięcia gospodarki, rząd nie przedstawił nawet wstępnej propozycji rekompensat dla gmin. „Dlaczego znowu nikt nie konsultuje z samorządami tak ważnych decyzji? Już od wielu tygodni dostajemy sygnały, że wiele firm nie przetrwa kolejnego zamrożenia.”

List kończy apel – nie tylko o równe potraktowanie wszystkich gmin, ale też o jak najszybsze podjęcie działań, które sprawią, że branża turystyczna przestanie pogrążać się w chaosie. „Niedługo nie będzie już czego ratować” – alarmują nadmorscy samorządowcy.

Pod listem podpisali się Arkadiusz Klimowicz – burmistrz Darłowa, Radosław Głażewski – wójt gminy Darłowo, Grzegorz Jóźwiak – burmistrz Dziwnowa, Konstanty Oświęcimski – wójt Rewala, Józef Domański – burmistrz Trzebiatowa, Janusz Bojkowski – wójt Postomina, Olga Roszak-Pezała – burmistrz Mielna, Roman Kużel – burmistrz Władysławowa, Anna Sobczuk-Jodłowska – wójt Ustki, Krzysztof Swat – burmistrz Krynicy Morskiej, Bernadeta Borkowska – wójt Ustronia Morskiego, Mirosław Wądołowski – burmistrz Helu, Hanna Pruchniewska – burmistrz Pucka.

Fot. UG Jastarnia