W samorządach

Półmetek lubuskiej prezydencji

Trwa prezydencja samorządu województwa lubuskiego w Konwencie Marszałków Województw. Przedstawiciele 16 regionów po raz drugi spotkają się na Ziemi Lubuskiej, by porozmawiać o sprawach ważnych dla samorządów i wypracować istotne stanowiska. Tym razem Konwent odbędzie się w Zielonej Górze. Gości czeka też niespodzianka – udział w winobraniu na winnicy samorządowej w Zaborze.

II Konwent Marszałków w Lubuskiem odbędzie się w dniach 23-25 września br. Program jest bardzo napięty, bo zbiegły się pilne tematy dotyczące m. in. edukacji i ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa oraz te, związane z ochroną klimatu czy nowym unijnym rozdaniem. – Każdy nasz Konwent odpowiada na aktualne pytania, nie te regionalne, ale ogólnopolskie. Dlatego będziemy m. in. kontynuować temat nowej perspektywy, który podjęliśmy podczas I Konwentu w Lubniewicach – tłumaczy marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak. – Mamy już przygotowane projekty nowych Regionalnych Programów Operacyjnych. Właściwie nie wiemy tylko, jaka będzie alokacja, i czy nadal będziemy zarządzać 40%, tak jak to było do tej pory. Czekamy na te informacje. – dodaje. Marszałkowie spodziewają się, że podczas II Konwentu, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformuje samorządy, jakie projekty (przesłane przez marszałków w sierpniu) znajdą się w Krajowym Programie Odbudowy (pieniądze z Unii Europejskiej przeznaczone na walkę ze skutkami pandemii). Lubuskie do tego Programu zgłosiło swoją „złotą piętnastkę”. – Mamy nadzieję, że pani minister osobiście odpowie 24 września w Zielonej Górze, które z naszych projektów będą mogły zostać zrealizowane – mówi marszałek Polak. – Wszystkie ze złożonych propozycji są bardzo ważne, ale nie ukrywam, że najbardziej liczę na realizację tych z zakresu ochrony zdrowia, gdyż Europejski Instrument na rzecz Odbudowy, ma przede wszystkim odpowiedzieć na deficyty, które obnażyła pandemia, a tych, właśnie w obszarze ochrony zdrowia nie brakuje – tłumaczy marszałek.

Ale nie tylko fundusze europejskie i tematy ochrony zdrowia będą poruszane podczas wrześniowego Konwentu. Marszałkowie będą też rozmawiać o ochronie środowiska i walce z kryzysem klimatycznym. Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska opowie uczestnikom spotkania o programie Zielony Ład (który na przekór pandemii idzie naprzód) i spróbuje podpowiedzieć samorządowcom, co w tym zakresie mogą zrobić.

Poruszona będzie też kwestia edukacji w dobie pandemii. – Musimy całkowicie zmienić myślenie o edukacji, dlatego będziemy chcieli porozmawiać o nowych modelach edukacji, które wymusiła sytuacja z koronawirusem  – zauważa marszałek. Włodarze regionów pochylą się więc nad nowoczesną edukacją w  systemie on-line i zastosowaniem narzędzi do wspomagania zdalnego nauczania.  

W związku z przejęciem od 1 lipca br. przez Niemcy rotacyjnej prezydencji w Radzie UE, do udziału w posiedzeniu Konwentu Marszałków w Zielonej Górze został również zaproszony: Michael Kretschmer, Premier Wolnego Państwa Saksonia. Połączy się z marszałkami online. 

 

Winobranie z marszałkami na winnicy samorządowej

Konwent Marszałków to zawsze wyśmienita okazja do zaprezentowania swojego turystycznego potencjału. Na pierwszym posiedzeniu, w Lubniewicach, Lubuskie promowało jeziora oraz parki i pałace. - Tym razem zaproszonych gości „poczęstujemy naszym specjałem”, jakim niepodważalnie jest winiarstwo. Marszałkowie osobiście dotkną serca Lubuskiego - będą mieli okazję uczestniczyć w winobraniu na winnicy samorządowej w Zaborze i przekonać się, że Lubuskie to kraina winem i miodem płynąca – uśmiecha się marszałek Polak.  

 

Obrady Konwent Marszałków będzie można oglądać online na stronie lubuskie.pl