W samorządach

Podwyżka opłat za wodę i ścieki w Gdańsku

Według miejskiej spółki to efekt m.in. podwyżek cen energii elektrycznej, wprowadzenia opłaty mocowej oraz pracowniczych planów kapitałowych.

W piątek 26 lutego wchodzi w życie nowa taryfa opłat za wodę i ścieki w Gdańsku. Cena dla gospodarstw domowych w Gdańsku wzrośnie o 43 gr netto za metr sześcienny wody i ścieków. Taryfy zatwierdziło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

– W pierwszym roku obowiązywania zatwierdzonych taryf, gospodarstwa domowe w Gdańsku zapłacą 4,51 zł za metr sześcienny wody i 6,10 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków, co daje łączną kwotę 10,61 zł netto. Z kolei taryfa dla przemysłu i innych odbiorców wyniesie 10,68 zł – wyjaśnia Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka spółki Saur Neptun Gdańsk.  

To niejedyne zmiany, na które gdańszczanie powinni być przygotowani. Podwyżki cen wody zaplanowano na najbliższe trzy lata. W przypadku gospodarstw domowych, ceny będą rosnąć następująco:

– 2021 – podwyżka opłat o 43 gry (co daje 10,61 zł)

– 2022 – podwyżka o 59 gr (do 11,20 zł)

– 2021 – podwyżka o 45 gr (do 11,65 zł)

– Wzrost taryf uwzględnia m.in. podniesienie cen energii elektrycznej i wprowadzenie opłaty mocowej – w stosunku do obowiązującej taryfy – co skutkowało wzrostem cen energii o ponad 40 proc., podwyższenie płacy minimalnej mające wpływ na nabywane przez spółkę SNG koszty usług, wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, wzrost cen materiałów chemicznych niezbędnych do produkcji wody i uzdatniania ścieków – mówi Magdalena Rusakiewicz.

Oprac. na podst. inf. UM Gdańsk