Płock Was oczaruje

Płock to idealne miasto na weekend, pełne uroku i historycznych ciekawostek, cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc, a także znakomite do turystyki rowerowej.

Wjeżdżając do Płocka od strony Wisły nie sposób oderwać wzroku od malowniczego Wzgórza Tumskiego. Wysoka skarpa to zarówno piękny taras widokowy na rozlewającą się po horyzont szeroką wstęgę Wisły, ale także świadek kulturowego i historycznego bogactwa Płocka. Na Wzgórzu Tumskim znajdują się katedra i zamek. Ich strzeliste wieże przypominają o wspaniałej historii miasta, które na przełomie XI i XII w. – za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego – było faktyczną stolicą Polski. Kiedy trzy wieki później Władysław Jagiełło wracał zwycięsko spod Grunwaldu, jego szwagier, książę Ziemowit, wydał dla niego wspaniałą ucztę właśnie na płockim zamku.

Płocka skarpa, nazywana czasem „skarpą skarbów”, kryje wiele tajemnic z przeszłości. To tylko jedno z miejsc, którego historia zapisała ważny rozdział w dziejach Polski. Wystarczy natomiast krótki spacer ulicami miasta, aby dostrzec, że jesteśmy w mieście tradycji. Jego stare mury, świadkowie wielkiej historii, mogą opowiedzieć losy miasta i wielu pokoleń jego mieszkańców, których osobowość i działania pozostawiły niezatarte ślady – kamienie milowe na drodze przez stulecia.

Jedną z piękniejszych kart w historii miasta jest obrona Płocka przed bolszewikami w 1920 roku. Opór najeźdźcom, wspierając nieliczną załogę wojskową, stawili cywile – mężczyźni, kobiety i dzieci. Ludzie o różnej pozycji społecznej, odmiennym światopoglądzie czy wyznaniu. Zaangażowanie mieszkańców zdecydowało o zwycięstwie. Docenił to marszałek Józef Piłsudski, który nadał miastu Krzyż Walecznych i miano „miasta-bohatera”, a wielu jego obrońców udekorował indywidualnymi odznaczeniami wojskowymi, w tym orderami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych.

Płock ma niepowtarzalny urok i atmosferę, jaką daje mieszanka wielowiekowej historii z nowoczesnością, sztuki z techniką, dzikiej natury z rozwiniętym przemysłem, ciszy starych murów z festiwalowymi brzmieniami. Z tych kontrastów wyrasta miasto o dużym potencjale turystycznym i gospodarczym, nastawione na rozwój i zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości życia.

Płock to idealne miasto na weekend, pełne uroku i historycznych ciekawostek, cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc, a także znakomite do turystyki rowerowej. Bazylika Katedralna, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, kolekcja secesji w Muzeum Mazowieckim, Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarsza szkoła w Polsce – Małachowianka, z pieczołowicie odrestaurowaną dawną Kolegiatą św. Michała i Kolegium Jezuickim, Stary Rynek z ratuszem – to tylko niektóre z miejsc, które trzeba zobaczyć. Dla rodzin z dziećmi wielką atrakcją jest miejskie zoo, gdzie spotkamy około 7 tysięcy zwierząt z ponad 500 gatunków, m.in. najmniejsze małpki świata, słonie, a także rekiny.

Atrakcją jest mające 365 m długości molo – pierwsze w Polsce i zarazem jedyne w Europie molo na rzece. Stąd widać dwa mosty, łączące lewobrzeżny i prawobrzeżny Płock. Stary, kolejowo-drogowy most im. Legionów Józefa Piłsudskiego iluminowany jest w barwach miasta. Warto poczekać do zmierzchu, aby móc podziwiać ten widok oraz podświetlone Wzgórze Tumskie wraz z amfiteatrem, który wygląda niczym kosmiczny spodek szykujący się do międzygalaktycznego lotu.

Płock stawia na sport. W mieście znajduje się bogata baza sportowo-rekreacyjna: hala sportowo-widowiskowa Orlen Arena, trzy stadiony, trzy pływalnie, hala sportowa ze ścianką wspinaczkową, korty tenisowe (otwarte i kryte), przystań jachtowa, lotnisko aeroklubu, sezonowe lodowiska, orliki, siłownie „pod chmurką” i oczywiście ścieżki rowerowe. Chlubą miasta są szczypiorniści Orlen Wisły Płock, wielokrotni mistrzowie Polski, a także piłkarze nożni Wisły Płock, którzy od 2016 roku, uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy. Miasto ma także swoich olimpijczyków oraz medalistów mistrzostw świata i Europy w innych dyscyplinach, takich jak sztuki walki, wioślarstwo, paralotniarstwo czy tenis ziemny osób niepełnosprawnych.

Płock nieustanie się zmienia. Rośnie w siłę, pięknieje, staje się coraz nowocześniejszy. Ale to, co najlepsze, pozostaje bez zmian. Zapraszamy do odwiedzenia Płocka. Jesteśmy pewni, że będą Państwo oczarowani.