W samorządach

Platforma Zarządzania Miastem – aby w miastach żyło się lepiej

W jakich miastach chcemy mieszkać? W takich, gdzie dbałość o klimat, rozwój infrastruktury i ograniczenie zanieczyszczeń idą w parze z oszczędnościami oraz korzyściami dla mieszkańców.

Zapewniają to rozwiązania  Internetu Rzeczy od Orange, np. systemy zarządzania siecią wodociągową i ciepłowniczą, oświetleniem ulicznym czy rowerami miejskimi. Dzięki nowoczesnej Platformie Zarządzania Miastem (PZM) samorządy po raz pierwszy mogą w zintegrowany sposób zarządzać pełnym środowiskiem wielu usług miejskich: urządzeniami, komunikacją oraz danymi z każdego miejsca z dostępem do internetu.

Twórcy rozwiązania wyszli naprzeciw potrzebom rozwijających się miast i przygotowali nowoczesne narzędzie online, które upraszcza zarządzanie skomplikowaną infrastrukturą miejską, pomaga oszczędzać zasoby naturalne i generuje oszczędności w budżetach miejskich. Jak to działa? Jeden system integruje podpięte do niego usługi i technologie, tworząc inteligentne miasto.
 

 


Przykładowe usługi od Orange, którymi można zarządzać za pomocą PZM

Smart Light  to prosty sposób sterowania oświetleniem ulic, parków i innych przestrzeni miejskich: lampy świecą tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, a natężenie oświetlenia jest dostosowane do warunków atmosferycznych i ruchu w danej lokalizacji.
Smart Light wdrożyliśmy na przykład w Lwówku Śląskim, Bolesławcu, Lidzbarku Warmińskim, Lubomierzu.

Smart Water  automatycznie, bez udziału inkasenta, w czasie rzeczywistym, odczytuje stan wodomierzy i wysyła go siecią GSM. Dodatkowe funkcjonalności, np. bilansowanie przepływów wody, umożliwiają prognozę zużycia oraz planowanie remontów oraz błyskawiczną identyfikację awarii. Pozwala zmniejszyć strat wody nawet o kilkanaście procent. Ze Smart Water korzystają mieszkańcy 30 miast, np. Krosna Odrzańskiego, Szczecina, Bolesławca, Solca Kujawskiego, Środy Wielkopolskiej  czy Śremu.

Smart Bike  to system rowerów miejskich czwartej generacji, w którym każdy rower wyposażony jest w moduł GSM i GPS, a wypożyczać można je nie tylko z fizycznych stacji bazowych, ale też w dowolnym miejscu. Smart Bikes wyjechały na ulice kilkudziesięciu miast w Polsce,  pojawiły się na przykład w Stalowej Woli, Czeladzi, Dusznikach-Zdroju, Giżycku, Oleśnicy, Suwałkach, Nowym Dworze Mazowieckim czy Wągrowcu

Inne usługi:na przykład czujniki jakości powietrza, hałasu oraz rozwiązania już działające w miejscowości, także te dostarczane przez innych dostawców. PZM integruje je wszystkie w jednym miejscu.


 

Platforma Zarządzania Miastem ma wiele funkcjonalności, dzięki czemu dostosowuje się do unikalnych potrzeb każdej miejscowości. Można podpiąć do niej nieskończoną liczbę urządzeń różnych producentów i zarządzać nimi bez konieczności logowania się do innych systemów. Eksperci Orange zapewniają bezpłatną integrację pierwszego rozwiązania,  a kolejne mogą być podłączane w dowolnym czasie.

Platforma w czytelny sposób przedstawia dane z różnych systemów – odczytowe, alarmy, raporty, statystyki – w jednym miejscu. Umożliwia też wysyłanie powiadomień lub alarmów w postaci sms lub e-maila. Dzięki temu błyskawicznie trafiają one do odpowiednich służb, np. w przypadku awarii latarni lub uszkodzenia wodomierza. Inteligentne systemy przekładają się też na oszczędności w budżecie miejskim – sterowanie lampami pozwala np. na mniejsze zużycie prądu, a analiza przepływów wody umożliwia znaczne zmniejszenie jej strat. Dodatkowo dzięki jednej platformie zarządzania podstawowymi usługami miejskimi nie trzeba płacić za wiele licencji od różnych dostawców usług.

Korzystanie z PZM jest w pełni bezpieczne. Zapewniamy certyfikowany System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji oparty na międzynarodowych normach ISO/IEC, a nasi eksperci służą wsparciem na każdym etapie – od projektowania, poprzez testy, wdrożenie po bieżącą obsługę. Tym samym wpisuje się w  „Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa” Ministerstwa Cyfryzacji. 

Sprawdź, jak działa Platforma Zarządzania Miastem od Orange: przetestuj z nami jakim powietrzem oddychasz i jaki jest poziom hałasu w Twojej okolicy. Wyślij zgłoszenie na adres e-mail: CP.ZM@orange.com i poczekaj na kontakt naszego eksperta.

 


Co umożliwia Platforma od Orange?

  • Czytelne wizualizacje danych z różnych systemów miejskich  (mapy, tabele, wykresy)
  • Wysyłanie powiadomień z ustawionych alarmów w dowolnie wskazane miejsce
  • Podłączenie nieograniczonej liczby urządzeń
  • Analizy: tj. preanalitykę danych niezbędną do efektywnego zarządzania miastem (wskaźniki, tendencje)
  • Integrację z innymi otwartymi systemami w mieście(sensory/aplikacje)
  • Rozbudowę platformy w przyszłości, zgodnie z oczekiwaniami miast i gmin[1]
  • Tworzenie nowych usług oraz możliwość optymalizacji wydajności operacyjnej w usługach już istniejących
     

Dowiedz się więcej,kliknij  TUTAJ i pobierz informację o Platformie Zarządzania Miastem.


 

[1] Warunkiem integracji z urządzeniami jest otwartość dostawcy systemu na integrację z OPL / wystawione API