W samorządach

„PFR dla Miast” wesprze samorządy w tworzeniu innowacyjnych miast

28.02.2020

Największa baza miejskich innowacji, program edukacyjny skierowany do samorządowców oraz konkurs Miasto Przyszłości 2050, w którym zwycięskie miasto ma szansę na sfinansowanie innowacyjnych rozwiązań – to oferta najnowszego programu PFR dla Miast realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Program PFR dla Miast zainaugurowało spotkanie ekspertów, samorządowców, urzędników, dziennikarzy i świata biznesu, podczas którego dyskutowano o idei smart city i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w samorządach. Jak mówiła podczas konferencji Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR przedstawiciele instytucji odbyli wiele spotkań z przedstawicielami samorządów. W ich trakcie zauważono, że bolączką miast w zakresie tworzenia inteligentnych rozwiązań jest po pierwsze brak wiedzy i pozytywnych przykładów wdrożeń, a po drugie brak funduszy na ich realizację. PFR postanowił działać w obu tych obszarach, dostarczając wiedzę, inspiracje i finansowanie wybranych, najciekawszych projektów.

Już został uruchomiony portal pfrdlamiast.pl, gdzie opisane są przykłady najciekawszych rozwiązań, które już zostały zrealizowane w Polsce. Jednym z nich jest wdrożenie zrównoważonej mobilności z Jaworzna. Jak czytamy w opisie w 2011 roku włodarze miasta zorientowali się, że mimo znacznych inwestycji drogowych poruszanie się po mieście wciąż jest niebezpieczne i kosztuje rocznie życie kilkunastu mieszkańców miasta. Zdecydowano wtedy na realizację w 2013 roku „Wizji Zero”, której pierwowzorem była szwedzka polityka bezpieczeństwa ruchu drogowego prowadzona w drugiej połowie XX wieku.

Kluczowym instrumentem tej strategii była zmiana organizacji transportu w centrum miasta poprzez modernizacje kilkudziesięciu ulic - w tym zwężanie, wyniesione przejścia dla pieszych, zmiana nawierzchni, likwidacja zatok autobusowych, szerokie chodniki i drogi rowerowe, szykany wymuszające niższą prędkość, likwidacja źle wyznaczonych miejsc parkingowych, optyczne zwężanie szerokości ulicy. Władze miasta szacują, że realizacja tej strategii transportowej miasta kosztowała pół miliarda złotych. W efekcie w rekordowym roku 2017 na drogach Jaworzna nie było żadnego śmiertelnego wypadku. .

Innym przykładem inspiracji jest Lublin, gdzie w lipcu 2019 roku ogłoszono rozpoczęcie programu pilotażowego “SOS dla Seniora”. Projektem, realizowanym m.in. z RPO woj. lubelskiego 2014-2020, objętych zostało aż 400 starszych mieszkańców Lublina, którzy otrzymali specjalne opaski monitorujące.  W przypadku, gdy urządzenie zarejestruje niepokojące wyniki biomedyczne np. znaczący spadek tętna, opaska wysyła informację do centrum ratunkowego.

Drugim elementem programu „PFR dla miast” mają być szkolenia. Do udziału w „Akademii Miast Przyszłości”zaproszone sa miasta średnie o liczbie od 50 do 100 tys. mieszkańców. Rekrutacja do programu trwa do 20 marca. Prelekcje, w tym szkolenia online, będą dotyczyć ośmiu obszarów tmatycznych: zarządzania miastem, mobilności miejskiej, energetyki i środowiska, bezpieczeństwa, przedsiębiorczości i biznesu, edukacji, mieszkalnictwa i ochrony zdrowia. Jak przekonywał, podczas spotkania Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR najważniejszym celem funduszu jest jednak finansowanie inwestycji w samorządach. Oprócz istniejącego Funduszu Inwestycji Samorządowych PFR rozwija także program PFR GreenHub, który jak sama nazwa wskazuje, działa w obszarze rozwoju czystych technologii i energii odnawialnej na rzecz polskie transformacji energetycznej

Dla miast biorących udział w Akademii pojawi się szansa na sfinansowanie innowacyjnego projektu. Miasta uczestniczące w Akademii Miast Przyszłości na zakończenie wezmą udział w konkursie „Miasto Przyszłości 2050”, w ramach którego zaprezentują swoje pomysły na innowacyjne rozwiązania.

Najciekawszy projekt, otrzyma pomoc z zakresu audytu w obszarze danych, transportu, cyberbezpieczeństwa i efektywności IT. Zostanie także sfinansowany CUW do zarządzania „Miastem Przyszłości” oraz wdrożenie platformy zarządzania miastem. Celem PFR ma być też wskazywanie, a następnie replikowanie i finansowanie innowacyjnych rozwiązań także w polskich miastach.

 

TAGI: inwestycje, Fundusze, Innowacje, Smart City,