Prawo

Parasol Licencyjny – inwestycja w kulturalny rozwój samorządów i podległych im instytucji

Upowszechnienie wielkoformatowych telewizorów i projektorów, jak również łatwy dostęp do nowych technologii i internetu sprawiły, że filmy i inne utwory audiowizualne są coraz częściej wykorzystywane w przestrzeniach publicznych innych niż kino. Takie pokazy wymagają jednak odpowiedniej licencji. W celu uzyskania zgody na pokaz należy zwrócić się bezpośrednio do producenta, jego lokalnego dystrybutora lub do firmy MPLC, jedynego w Polsce Niezależnego Podmiotu Zarządzającego, reprezentującego prawie tysiąc zagranicznych producentów filmowych i telewizyjnych.

Wyświetlanie filmów może odbywać się na wiele sposobów i każdy wymaga innego podejścia. Bez względu jednak na to, czy organizujemy biletowany pokaz plenerowy dla 1000 osób, czy wyświetlamy programy telewizyjne w salce dla 3 osób, zgoda producenta w każdym przypadku jest niezbędna w celu legalnego przeprowadzenia przedsięwzięcia. Wynika to z faktu, że odtworzenie filmu w warunkach innych niż domowe wykracza poza dozwolony użytek i wedle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 roku (DzU z 2018 r. poz. 1191, z późn. zm) jest odtworzeniem publicznym, za które autorowi lub producentowi należy się wynagrodzenie.

Na szczęście istnieje sposób, dzięki któremu sprawnie, bez komplikacji i niskim kosztem możemy zabezpieczyć się przed konsekwencjami naruszenia prawa autorskiego. Dzięki Parasolowi Licencyjnemu® uzyskujemy całoroczne pozwolenie na odtwarzanie utworów audiowizualnych, wprowadzonych w sposób legalny do obrotu rynkowego (DVD, Blu-Ray, VCD, streaming, sygnał telewizyjny i inne), bez względu na to, kto jest właścicielem danego nośnika. Jednorazowa roczna opłata uzależniona jest od pojemności lokalizacji i skali działalności. Nie ma ograniczeń co do liczby i częstotliwości pokazów, nie ma konieczności raportowania tytułów czy prowadzenia jakiejkolwiek uciążliwej dokumentacji. Licencjobiorca otrzymuje dostęp do katalogu setek tysięcy bajek, filmów 2D i 3D, seriali i koncertów, znajdujących się w repertuarze prawie tysiąca producentów filmowych i telewizyjnych, w tym największych hollywoodzkich studiów takich jak Walt Disney Pictures, 20th Century Fox, Warner Bros., Universal Pictures czy Paramount Pictures i wytwórni niezależnych.

Licencja niekomercyjna, jaką jest Parasol Licencyjny, to idealne rozwiązanie dla instytucji, dla których odtwarzanie filmów nie stanowi głównej działalności. Umożliwia organizację nieodpłatnych pokazów łatwo dostępnych dla społeczności lokalnych, na mniejszą skalę niż w kinach. Przeciwdziała w ten sposób wykluczeniu kulturalnemu osób mniej zamożnych i pozwala rozwinąć i urozmaicić ofertę kulturalną jednostek samorządowych i podległych im instytucji. To alternatywa wspólnego spędzania czasu dla młodych, możliwość aktywizacji seniorów i budowania więzi społecznych, co ma niejednokrotnie wymiar szerszy niż rozrywkowy. Odpowiednio dobrany repertuar może pomóc kształtować właściwe postawy, dostarczając pozytywnych wzorców do naśladowania i pobudzając do twórczych dyskusji na ważne tematy.

W celu uzyskania Parasola Licencyjnego® wystarczy minimum formalności: wypełnienie formularza licencyjnego i podpisanie umowy. Na koniec wystawiony zostaje certyfikat licencyjny i faktura. W szczególnych przypadkach licencja może zostać wydana na okres krótszy niż jeden rok. Krótkoterminowy Parasol Licencyjny® dotyczy specjalnych wydarzeń i jest ograniczony ramami trwania eventu. Dostępna jest również licencja komercyjna na konkretne tytuły, ale jedynie w przypadku ograniczonej liczby producentów.

Telefoniczny lub mejlowy kontakt z doradcą licencyjnym pozwoli ustalić zakres licencji w odniesieniu do planowanych działań (opcja jednorazowa lub roczna) i jej koszt. Możliwe jest również uzyskanie pomocy przy wyborze odpowiedniego repertuaru.

Więcej informacji na stronie www.mplc.pl

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane