Prawo

Okołobudżetowe rozczarowanie

Samorządowcy liczą na więcej zmian w ustawie okołobudżetowej. Chcieliby skrócenia WPF do 4 lat, wyłączenia z limitu zadłużenia kredytów konsolidacyjnych, zlikwidowania ustawowych zwolnień z podatków lokalnych i umożliwienia czerpania odsetek od dotacji znajdujących się na lokatach.

Rząd przyjął projekt budżetu państwa na rok 2013 i projekt ustawy okołobudżetowej. Dla samorządów sam budżet wydaje się na pierwszy rzut oka dość optymistyczny. Ministerstwo finansów planuje na 2013 rok wzrost wpływów z PIT aż o 6,2 proc. i z CIT o 11,3 proc.

Samorządy obawiają się jednak powtórzenia sytuacji z zeszłego roku, gdy pierwotne założenia ustawy wpłynęły na zawyżenie wskaźników, na podstawie których samorządy opracowywały swoje budżety. W ciągu roku potrzebna była bolesna korekta planów.


Wciąż ważą się też losy rezerw budżetowych. Na kluczową rezerwę na uruchomienie II Etapu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zaplanowano 500 mln zł. To o połowę mniej niż pierwotne zapowiedzi, ale w ramach rekompensaty do 50 proc. zwiększono poziom dopłat.

TAGI: budżet jst, budżet,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane