W samorządach

Odeszła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej

Od kilku miesięcy walczyła z rakiem, do końca wierzyła, że tę walkę wygra

„Z wielkim żalem i głębokim smutkiem informuję, że dziś wieczorem po ciężkiej chorobie zmarła Prezydent Grażyna Dziedzic” – poinformował Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. „Ta wiadomość złamała serca wielu osobom. Trudno będzie zabliźnić tę ranę, a także wypełnić pustkę, którą po sobie pozostawiła. Jej odejście to niepowetowana strata dla rodziny, przyjaciół, znajomych, współpracowników oraz całego miasta, na którą nie sposób było się przygotować. Pani Prezydent walczyła do samego końca. Do ostatnich chwil snuła plany na przyszłość, myślała o spotkaniach z najbliższymi oraz była zaangażowana w sprawy Rudy Śląskiej. Nie odpuściła sobie nawet w najgorszych chwilach – taki już miała charakter, a przede wszystkim tego nauczyło ją życie, które obarczyło ją bagażem trudnych doświadczeń. Była prawdziwą wojowniczką, a bój z chorobą do ostatnich chwil toczyła z prawdziwą godnością”.

Na znak żałoby flagi Rudy Śląskiej zostaną opuszczone do połowy masztu i będą przewiązane kirem aż do dnia pogrzebu. Od poniedziałku w holu budynku głównego Urzędu Miasta będzie wystawiona księga kondolencyjna.

„Uroczystości pożegnalne Pani Prezydent odbędą się w najbliższych dniach. O szczegółach poinformuję Państwa po ustaleniach z Rodziną. Bardzo proszę, by Pani Prezydent Grażyna Dziedzic pozostała w Państwa myślach i modlitwach” – napisał Krzysztof Mejer.

Grażyna Dziedzic urodziła się w 1954 roku. Studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu była nauczycielką, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych. W latach 1992–96 była zatrudniona w rudzkim Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego jako kierownik działu technicznego. W 1996 r. została zastępczynią dyrektora rudzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a w latach 2003–09 była jego dyrektorem. Prezydentem Rudy Śląskiej została wybrana w wyborach samorządowych 2010 r. jako kandydatka bezpartyjna, pokonując wcześniejszego prezydenta Andrzeja Stanię z PO. Zwyciężyła różnicą 304 głosów.

Za prezydentury Grażyny Dziedzic miasto wyszło ze znacznego zadłużenia. Dziedzic sukcesywnie kontynuowała też budowę dwujezdniowej trasy N-S, która ma stać się główną arterią miasta w osi północ-południe, łącząc Drogową Trasę Średnicową (DW-902) z autostradą A4.

Jak podał „Dziennik Zachodni”, Grażyna Dziedzic chorowała na raka, o problemach ze zdrowiem poinformowała w październiku 2021 roku. – Budujące jest jednak to, że chorobę udało się rozpoznać na odpowiednim etapie, dlatego jestem dobrej myśli – mówiła. Zdecydowała się powiedzieć o swojej chorobie, aby uniknąć niedomówień, plotek czy niezręcznych sytuacji. – Mam świadomość, że co roku nowotwory dotykają tysięcy osób w naszym kraju. Choroba to dla każdej z nich trudny czas i nie ma co ukrywać, że dla mnie również. Musiałam przewartościować wiele spraw, zmienić styl życia i zweryfikować plany na przyszłość. Jedno się jednak nie zmieniło. W dalszym ciągu służę naszemu miastu i wypełniam misję, którą powierzyli mi rudzianie – pisała w mediach społecznościowych.