W samorządach

Oddolne ruchu wsparły zdalną edukację. Czas na #misjawrzesien

09.07.2020

Pandemia niczym szkiełko powiększające uwypukliła wszystko to, co dobre i złe w polskiej edukacji. Nauczyciele przeszli przyspieszony kurs zdalnej edukacji, rodzice weszli w rolę edukatorów, a dzieci i młodzież musiały zmierzyć się z rozłąką z kolegami i koleżankami ze szkolnej ławki. Jednym słowem wszystko zostało wywrócone do góry nogami! Na szczęście edukacyjny społecznicy nie zawiedli i powołali Forum Nowej Edukacji.

Od początku trwania okresu pandemii powstało wiele oddolnych ruchów, które skupiły się na wspieraniu nauczycieli i rodziców. Jedni organizowani webinary z obsługi internetowych  narzędzi, inni tworzyli edukacyjne projekty, a EDU-klaster powołał do życia Forum Nowej Edukacji – społeczną inicjatywę, która łączy ludzi, którym na sercu leży dobro edukacji.

Inicjatywę zainaugurował „Apel z głębi serca”, pod którym podpisali się dyrektorzy, nauczyciele, edukatorzy i rodzice, którzy dostrzegli po pierwszym tygodniu zdalnej edukacji, że polska szkoła zamiast wspierać w tak trudnym czasie dzieci i młodzież zajmuje się rozliczaniem z wykonania setnego zadania domowego. Pisali oni w swym apelu: „W trudnym czasie fizycznej izolacji człowieka od człowieka, postawmy na relacje i dialog. Niech one będą punktem wyjścia do realizacji celów dydaktycznych”. I nawoływali: „Przełączmy się na odbiór, a nie nadawanie!”. Akcja rozniosła się po polskiej sieci pod hashtagiem #NastawSięNaOdbiór. –

Inicjator apelu, Wojtek Gawlik, tak wspomina pierwsze tygodnie narodowej kwarantanny:  

– Rozpoczynaliśmy całą inicjatywę z przeświadczeniem, że izolacja potrwa dłużej, a ludzie będą potrzebowali po prostu przestrzeni, w której mogą odpocząć, spędzić czas, poznać ciekawych ludzi i chłonąć wartościowe treści. Uznaliśmy, że najlepszą formą spotkań będą live’y. Tak narodziło się Forum Nowej Edukacji, a raczej wskrzesiło, bo pod tą nazwą kilka lat temu organizowałem wydarzenia skupiające ludzi ze świata edukacji – opowiada.

W spotkaniach live, które prowadzi  Wojtek Gawlik, prezes Fundacji EDU-klaster, do tej pory wzięło udział przeszło 170 gości zarówno z Polski, jak i zagranicy.  – Te spotkania stały się buforem dla naszych emocji. Były łzy i wybuchy radości. Spotkania dawały ludziom poczucie ulgi, bo w końcu ktoś ich wysłuchał. Rozmówcy byli z całkowicie różnych przestrzeni. Byli wśród nich uczniowie, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy, naukowcy, społecznicy. Każdy z gości był na swój sposób wyjątkowy. W jednym ze spotkań uczestniczył Czesław Mozil, w innym Profesor Turski, a jeszcze w kolejnym Pani Barbara Imiołczyk z biura RPO. Każda osoba wnosiła inną warstwę, inną wrażliwość i odmienny punkt widzenia – opowiada.

Na przestrzeni czterech miesięcy ze rozmów live stworzył się pewnego rodzaju społeczny think-tank oraz telewizja internetowa w jednym. W czasie minionych 117 spotkań rozmawiano na wiele różnych tematów, które bywają pomijane w publicznym dyskursie o polskiej edukacji: relacje i komunikacja, edukacja muzyczna, wczesnoszkolna i przedszkolna, inna strona matematyki, rodzicielstwo, wsparcie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ruchy społeczne, liderzy w oświacie i wiele, wiele innych.

– Oczywiście to wszystko nie byłoby możliwe bez zaangażowania i wsparcia ludzi dobrej woli. Swój czas, doświadczenie i wiedzę w budowanie Forum Nowej Edukacji wnieśli ludzie z całej Polski, a wśród nich przede wszystkim: dr Adriana Kloskowska (wykładowca akademicki oraz dyrektor i szkoleniowy w Impuls do Rozwoju), Łukasz Szeliga (nauczyciel i tutor dzieci oraz młodzieży z doświadczeniem migracji, który doradza organizacjom w zakresie komunikacji), Patrycja Leciej-Andrzejczak (etyk i prawnik, autorka projektu Dobrej Komunikacji), Tomasz Talpin (nauczyciel matematyki i edukator z zakresu rozwijania kreatywności) Michał Malinowski (Twórca Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści”), Teresa Ulanowska (socjolog, kulturoznawca i pedagog, autorka blogA „Kierunek – Relacja”) oraz Roman Roman Przybylski (programista żywo zaangażowany w zmiany w polskiej edukacji) – mówi Wojtek Gawlik i dodaje „Forum Nowej Edukacji to przede wszystkim ludzie, których łączy wizja edukacji i to największa siła tej inicjatywy!

Osoby skupione wokół Forum Nowej Edukacji jako pierwsze podjęły temat w polskim dyskursie dotyczący powrotu uczniów do szkół we wrześniu. #MisjaWrzesień – to kolejny autorski pomysł społeczności EDU-klastra, która już teraz wypracowuje najlepsze rozwiązania, które można wdrożyć do szkół po wakacjach. – Obecnie jesteśmy w trakcie tygodnia poświęconego szacunkowi, tolerancji i akceptacji. Z ekspertami rozmawiamy o tym, jak możemy wspierać nasze społeczeństwo w docenianiu naszej różnorodności. Jednym z naszych gości będzie profesor Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich) – dodaje Ewa Gawlik.

Gdyby podsumować to, co do tej pory zrobili ludzi skupieni wokół Forum Nowej Edukacji, to można by się doliczyć:

- 117 rozmów live;

- ok 170 różnorodnych prelegentów;

- 600 000 osób, do których dotarły nasze działania;

- Ponad 200 godzin wartościowych i darmowych webinarów;

- 3 platformy komunikacji (Facebook, YouTube, Podcast)

- Liczne eksperymenty takie jak np.: Debata Oksfordska on-line

 

TAGI: Edukacja,