W samorządach

Od piątku w Gdańsku – skwer Bohaterów Mariupola

1 lipca 2022 roku przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia nazwy skweru Bohaterów Mariupola.

Od tego dnia będzie można także zwiedzić wystawę Mariupol – bohaterskie miasto przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska. 

Do Gdańska z tej okazji przyjechać ma Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który wspólnie z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska podpisał apel „Mariupol – Miasto Feniks”, mówiący o naszej europejskiej odpowiedzialności za odbudowę dawnej świetności tego miasta.

Tekst apelu „Mariupol – Miasto Feniks”

„Mariupol to wspaniałe miasto. Tworzyli je od pokoleń ludzie różnych narodów, tradycji i kultur. Budowali miasto dla siebie i swoich dzieci. Budowali domy, szkoły, szpitale, teatry, kina, sklepy i centra kultury. Budowali fabryki i firmy po to, aby móc pracować i zapewnić sobie dobrobyt. Mieszkańcy Mariupola rozmawiali różnymi językami, modlili się różnie, ale wszyscy byli jednym żywym organizmem. 

Od pierwszych dni rosyjskiej agresji Mariupol stał celem niezwykle zaciekłej i bestialskiej agresji. Symbolami barbarzyństwa stały się zbombardowany teatr, w którym chroniły się dzieci, szpital położniczy, a teraz zakłady Azowstal, gdzie w podziemiach ciągle pozostają dzieci. W mieście zginęły już dziesiątki tysięcy mieszkańców miasta. Dziesiątki tysięcy zostały zmuszone do jego porzucenia.

Z Mariupola zostało morze ruin, jak z Gdańska, Warszawy i wielu innych miast po wojnie. Odrodzili je ich mieszkańcy i całe narody, żeby pokazać, że zniszczenie oraz barbarzyństwo nie są w stanie zniszczyć ducha Wolności i Solidarności. Te miasta powstały z popiołów jak Feniks. Życie potrzebuje nadziei, którą daje przyjaźń. Dzisiaj, w obliczu niewyobrażalnej katastrofy, spowodowanej agresją Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę, której ucieleśnieniem staje się zagłada Mariupola, w imieniu społeczności polskich miast deklarujemy gotowość do wsparcia działań na rzecz odbudowy nowego, nowoczesnego, zamożnego, pełnego życia i nadziei Mariupola. Razem rozpoczynamy projekt ,Mariupol – Miasto Feniks. Chcemy tchnąć nadzieje w serca jego mieszkańców i w serca wszystkich, którzy przeciwstawiają się absurdalnej agresji Rosji na Ukrainę. Naszą ambicją jest uczestnictwo w procesie tworzenia koncepcji odrodzenia się, niczym Feniks, nowego Mariupola. Chcemy pomagać w budowaniu europejskiej koalicji na rzecz strategii jego odbudowy, rozwoju społecznego i gospodarczego, a także partycypować solidarnie w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. 

Zapraszamy wszystkie miasta, które doznały skutków wojennej pożogi, do włączenia się w nasze wspólne dzieło. Bądźmy solidarni, nie możemy pozostawić Mariupola i jego mieszkańców samym sobie. Pomożemy odbudować nowoczesny, przyjazny i otwarty na świat Mariupol”. 

Na zdjęciu: skwer Bohaterów Mariupola; fot. Dominik Paszliński/Gdansk.pl